Procjenjivalo se da će EK odrediti kaznu od oko milijardu eura, ali stvarna kazna sve je iznenadila.
Iako je bilo najavljeno kako će Evropska komisija vjerovatno kazniti Google s barem milijardu eura kazne zbog promovisanja određenih rezultata u rezultatima pretraživanja, stvarna visina kazne šokirala je sve.
Naime, Evropska komisija odredila je Googleu čak 2,4 milijarde eura kazne.
Kako stoji u saopoćenju, Google je zloupotrijebio svoj dominantni položaj internetske tražilice dajući nepoštenu prednost drugim Googleovim proizvodima, prvenstveno prodajnim uslugama, prenosi Zimo.hr.
Google je osmislio brojne inovativne usluge i proizvode koji su promijenili naše živote. To je dobra stvar. Ali Googleova strategija upoređivanja prodajnih servisa nije bila samo usmjerena na privlačenje kupaca tako što su svoje proizvode učinili privlačnijima od konkurentskih. Umjesto toga Google je zloupotrijebio svoj dominantni položaj na tržištu i promovirao svoje usluge“, istakla je povjerenica Margrethe Vestager.
Dodala je kako je to što je Google učinio protuzakonito po evropskim pravilima.
Onemogućio je drugim kompanijama šansu da se natječu na temelju njihovih zasluga. I što je najvažnije, onemogućio je evropskim potrošačima mogućnost izbora usluga, dodala je povjerenica Vestager.
Podsjetimo, Europska komisija zamjerila je Googleu što je iskoristio svoj dominantni položaj i umjesto da prikazuje rezultate na temelju komentara korisnika, prikazivali su se rezultati koje je Google promovisao. Uz to je rezultate koji su upućivali na svoje rivale, prikazivao niže u rezultatima čime ih je činio teže vidljivima.
Otkako je krenuo s tom praksom, Google je na svojim prodajnim servisima zabilježio višestruko više posjeta i prometa, dok je istovremeno zabilježen ogroman pad posjeta na stranicama njihovih rivala.
To pokazuje da je Google svojom praksom oštetio konkurente, ali i uskratio evropskim potrošačima pravo na izbor, ističe se u saopćenju Europske komisije.
Kazna od 2.424.495.000,00 eura u obzir je uzela ozbiljnost prekršaja i dužinu takve nepravedne prakse. Kazna je određena na temelju vrijednosti Googleovih prihoda u 13 zemalja u kojima je takva nepravedna praksa primijenjena.
Google mora unutar 90 dana prestati s takvom praksom. Ako ne izvrši prilagodbu u skladu s evropskim pravilima, Evropska komisija može firmi Alphabet (koja je vlasnik Googlea) odrediti dodatnu kaznu u visini od 5 posto dnevnog prometa na svjetskom nivou.
Ova odluka Evropske komisije također omogućava evropskim potrošačima da podignu građansku tužbu za odštetu ako smatraju da je njihova firma bila oštećena takvom Googleovom praksom.
U Googleu najavljuju žalbu
Nakon objave odluke Evropske komisije, oglasili su se i iz Googlea.
“Vjerujemo da odluka Evropske komisije vezano uz kupovinu na internetu podcjenjuje vrijednost brzih i jednostavnih veza (između korisnika i oglašivača). Iako neke stranice za usporedbu prirodno žele Google da ih pokaže na isturenijem položaju, naši podaci pokazuju kako ljudi obično odabiru poveznice koje ih vode direktno na proizvod koji žele, ne na web stranice na kojima moraju ponoviti pretragu”, pojašnjavaju iz Googlea.
Dodaju kako smatraju da je trenutni način prikazivanja rezultata koristan te kako se u rezultatima pokazuju i manji evropski prodavatelji.
“Kad koristite Google za pretraživanje proizvoda, pokušavamo vam pružiti ono što tražite. Naša sposobnost da to napravimo dobro nije favoriziranje nas samih, ili bilo kojeg prodavatelja ili stranice – ona je rezultat teškog rada i konstantnih inovacija, temeljenih na povratnim informacijama od korisnika”, dodaju iz Googlea.
“Ne slažemo se sa zaključcima koji su danas izneseni. Detaljno ćemo proučiti odluku Komisije i razmotriti žalbu te ćemo nastaviti braniti naše stajalište“, poručuju na kraju iz Googlea.