Vlada Federacija odustala je od izmjena Zakona o porezu na dohodak koji je bio upućen u parlamentarnu proceduru, jer je odlučila ovu oblast za narednu godinu regulisati uredbom o isplati pomoći usljed uvećanih troškova života
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine pripremila je Uredbu koja se odnosi na isplatu pomoći usljed uvećanih troškova života građanima Federacije, saznaje Raport.
Prema Uredbi, Vlada FBiH želi urediti pravo na isplatu pomoći od strane poslodavca, dinamika isplate i način realizacije s ciljem ublažavanja ekonomskih posljedica uzrokovanih porastom troškova života. Uredba će stupiti na snagu od 1. januara 2025. godine.
U članu 2. ove uredbe kaže se da pravo na isplatu i korištenje olakšice, uslijed uvećanih troškova života, ima lice koje ima zasnovan radni odnos sa poslodavcem u skladu sa članom 4. Zakona o radu.
Pravo na isplatu pomoći usljed uvećanih troškova života imaju poslodavci koji ispunjavaju sljedeće uslove:
“Registrovani su kao pravna lica ili samostalni poduzetnici i zapošljavaju lica iz stava, redovno isplaćuju plaće i uplaćuju doprinose za zaposlene u skladu sa važećim propisima, nemaju neizmirene obaveze po osnovu poreza i doprinosa kao i izuzetno, ukoliko su zaključili sporazum sa Poreznom upravom Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Porezna uprava) o odgodi ili plaćanju obaveza u ratama u skladu sa posebnim propisima koji ovo reguliraju”, navodi se.
U članu 3. stoji da se visina pomoći, na osnovu ove uredbe, određuje mjesečno u fiksnom iznosu i to 200 KM za zaposlenike koji primaju najnižu plaću u skladu sa propisima o najnižoj plaći i 150 KM za sve ostale zaposlenike.
Navodi se da poslodavac koji u periodu važenja ove uredbe počev od 01.02.2025. godine isplati najnižu plaću u skladu sa propisima o najnižoj plaći u iznosu 15% i više u odnosu na plaću za januar 2025. godine “ima pravo na uvećani iznos pomoći iz stava (1) u iznosu od 400 KM mjesečno/po zaposleniku s tim da ukupan iznos isplaćene pomoći ne smije preći iznos od 4.800 KM u 2025.godini”
Poslodavac može izvršiti isplatu pomoći iz ovog člana, u periodu od dana stupanja na snagu ove uredbe do dana prestanka važenja ove uredbe, u skladu sa finansijskim mogućnostima i u skladu sa pravilima propisanim ovom uredbom.
Osim toga, kako je navedeno, poslodavac ne može primjeniti odredbe Uredbe na način da radniku umanji plaću koju je imao prije stupanja na snagu ove uredbe.
Ukupna mjesečna primanja zaposlenika koja obuhvataju: neto plaću sa porezom i zakonom definirane naknade za topli obrok, prevoz i pomoć propisanu ovom uredbom ne smiju biti niža od 1.200 KM od januara 2025. godine.
Istaknuto je da pomoć ne smatra plaćom ili naknadom plaće prema odredbama Zakona o radu.
U članu 4. stoji da se isplata pomoći zaposlenicima može vršiti na jedan od sljedećih način:
Mjesečno, najkasnije do zadnjeg dana u mjesecu za tekući mjesec; kvartalno, najkasnije do 15. dana u mjesecu koji slijedi nakon isteka kvartala izuzev za zadnji kvartal 2025. godine kada se isplata može izvršiti najkasnije do 31.12.2025. godine.
Ključno je da svi zaposlenici imaju pravo na isplatu pomoći koji su zatečeni u radnom odnosu na dan donošenja akta iz člana 7. ove uredbe, bez diskriminacije na bilo koji način.
U uredbi je navedeno da je poslodavac dužan, do 15. u mjesecu za protekli mjesec u kojem je izvršena isplata pomoći, dostaviti, nadležnoj Poreznoj ispostavi, Izvještaj o isplati pomoć.
Poslodavci koji izvrše isplate pomoći radnicima, u skladu sa odredbama ove uredbe, stiču pravo da apliciraju na Javne pozive za dodjelu poticaja, subvencija i drugih oblika podrške koje dodjeljuju nadležna ministarstva i institucije Federacije Bosne i Hercegovine u toku 2025. godine, ukoliko su isplate pomoći radnicima uredno prijavljene nadležnoj Poreznoj upravi i isplaćene u skladu sa rokovima i kriterijima propisanim ovom uredbom.