Digitalizacija malih i srednjih preduzeća (MSP) postala je presudan faktor za održivi ekonomski rast i konkurentnost u modernom poslovnom okruženju. U eri brzih tehnoloških promjena, digitalna transformacija omogućava preduzećima da posluju efikasnije, poboljšaju svoje proizvode i usluge, te se lakše prilagode zahtjevima tržišta. Bosna i Hercegovina napravila je značajan korak ka poboljšanju uslova za rad i razvoj MSP-a potpisivanjem sporazuma o učešću u programu EU Digitalna Evropa. Ovaj sporazum omogućava pravnim i fizičkim licima u BiH da se prijavljuju za EU grantove pod istim uslovima kao i aplikanti iz cijele Evrope.
Jedan od ključnih projekata koji je doprinio razvoju digitalnog ekosistema u BiH je „Inovacije i digitalizacija u MSP – EU4DigitalSME“. Ovaj projekat je unaprijedio politike digitalizacije, podstakao saradnju između javnog i privatnog sektora, te uspostavio četiri digitalna inovacijska huba (DIH). DIH-ovi su ključni resursi koji pružaju MSP-ima potrebnu podršku i resurse za napredak u digitalnom dobu.
Eva Näher, direktorica programa pri Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), govori o važnosti digitalizacije za MSP, uspjesima projekta EU4DigitalSME i budućim planovima za digitalnu transformaciju u BiH u intervjuu za BiznisInfo.ba.
Gospođo Näher, koliko je značajno potpisivanje sporazuma o učešću BiH u programu EU Digitalna Evropa za MSP?
Potpisivanje ovog sporazuma je vrlo značajan korak za BiH. Omogućava MSP-ima u BiH pristup EU grantovima koji će pomoći u ubrzavanju njihove digitalne transformacije i povećanju konkurentnosti na lokalnim i međunarodnim tržištima. Također, ovo je potvrda da BiH prepoznaje važnost digitalizacije kao ključnog faktora za ekonomski rast i dodatno će ojačati digitalni ekosistem u cjelini.
Možete li nam reći više o ulozi digitalnih inovacijskih hubova (DIH) u procesu digitalizacije MSP-a u BiH?
Prije svega, dozvolite mi da objasnim vašim čitaocima šta su to digitalni inovacijski hubovi. DIH-ovi su centri izvrsnosti koji nude sveobuhvatne usluge preduzećima zainteresiranim za usvajanje digitalnih tehnologija. Oni djeluju kao “jedinstvena kontaktna tačka”, gdje mala i srednja preduzeća mogu dobiti tehničku podršku, savjetodavne usluge, obuke, „testiranje prije ulaganja“ i pristup inovacijskim laboratorijama. Glavni cilj DIH-ova je pomoći preduzećima da postanu konkurentnija i inovativnija putem digitalizacije. Također, jedan od ključnih aspekata DIH-ova je njihova sposobnost da povežu preduzeća sa drugim relevantnim akterima, pružajući platforme za umrežavanje gdje preduzeća mogu sarađivati s istraživačkim institucijama, tehnološkim ekspertima, investitorima i drugim preduzećima.
Do sada smo obučili skoro 700 MSP-a i 130 javnih službenika na teme vezane za digitalizaciju, što pokazuje koliko je ova podrška važna za ekonomski razvoj BiH.
Kako projekat Inovacije i digitalizacija malih i srednjih preduzeća u BIH/EU4DigitalSME doprinosi digitalnoj transformaciji u BiH?
Projekat „Inovacije i digitalizacija MSP u BiH – EU4DigitalSME“ igra ključnu ulogu u razvoju digitalne transformacije u BiH poboljšavajući politike, podržavajući MSP-ove i podstičući saradnju između javnog i privatnog sektora. Na primjer, uspostavljeni digitalni inovacijski hubovi pružaju MSP-ovima potrebnu infrastrukturu i resurse za primjenu digitalnih tehnologija. Osim toga, obučili smo mnoge poduzetnike i javne službenike, što pomaže u stvaranju povoljnog okruženja za digitalizaciju.
Koji su najveći izazovi s kojima se MSP-ovi suočavaju u procesu digitalizacije i kako DIH-ovi pomažu u prevazilaženju tih izazova?
Najveći izazovi uključuju nedostatak znanja o najboljim digitalnim rješenjima, nedostatak digitalnih vještina, pristup naprednim tehnologijama i finansijskim resursima. Digitalni inovacijski hubovi pomažu MSP-ovima pružajući obuke za razvoj digitalnih vještina, savjetodavne usluge za implementaciju novih tehnologija i podršku u pronalaženju finansijskih resursa. Na ovaj način, MSP-ovi mogu efikasno prevazići prepreke i postići uspješnu digitalnu transformaciju.
Kakav se uticaj digitalizacije očekuje na konkurentnost MSP-a na lokalnim i međunarodnim tržištima?
Digitalizacija omogućava MSP-ima da poboljšaju svoje poslovne procese, povećaju efikasnost i brže i bolje odgovaraju na potrebe tržišta. To im daje konkurentsku prednost kako lokalno tako i međunarodno. Primjenom digitalnih tehnologija, MSP-a mogu proširiti svoje tržište, poboljšati kvalitet svojih proizvoda i usluga te povećati zadovoljstvo kupaca.
Kako vidite budućnost digitalizacije MSP-a u BiH i kakva je uloga GIZ-a u tom procesu?
Budućnost digitalizacije MSP-a u BiH je vrlo obećavajuća. Uz povećane investicije u digitalnu infrastrukturu i obuku, MSP-a će imati bolje uslove za digitalnu transformaciju i time postati konkurentniji. GIZ će nastaviti podržavati ovaj proces kroz razne projekte i inicijative, pružajući posebno tehničku pomoć i podstičući saradnju između različitih sektora. Naš cilj je opremiti MSP svim potrebnim resursima za uspješan prijelaz u digitalno doba.