EU traži hitno objašnjenje od Prištine zbog carina na robu iz Srbije i BiH

0

Evropska unija je zatražila od kosovskih vlasti da hitno objasne svoju odluku o povećanju taksi od 10 procenata na uvoz robe iz Srbije i Bosne i Hercegovine i očekuje da Priština te mjere opozove.

„Ovakva odluka podriva regionalnu saradnju i nije u skladu sa principima Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU i Kosova”, poručila je portparolka EU Maja Kocijančić. Kocijančić je u saopštenju navela da EU zahtijeva “hitno razjašanjenje” današnje “neočekivane odluke kosovske Vlade” na osnovu koje se za 10 procenata povećava porez na robu koja se na Kosovo uvozi iz Srbije i Bosne i Hercegovine.

– Ove odluke su jasno kršenje kosovskih obaveza unutar CEFTA. EU očekuje od Kosova, koje trenutno predsjedava CEFTA, da se u potpunosti uskladi sa svojim ovabezama i opozove ove mjere – poručila je Kocijančić, prenio je Blic.

Ona je dodala da ovakvom odlukom kosovske vlasti podrivaju regionalnu sardnju, uključujući i Regionalno ekonomsko područje, kao i da nisu u skladu sa principima navedenim u Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju koji je Kosovo sklopilo sa EU, a kojim se regulišu ptava i obaveze Kosova na putu evrointegracija.

Reagovao je i srbijanski ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić.

– Ako je ova vijest tačna, to praktično znači da CEFTA sporazum više ne funkcioniše, jer pored svih vancarinskih barijera koje je do sada Kosovo uvodilo prema drugim ekonomijama i zemljama Zapadnog Balkana, ovaj drastičan korak znači da su se privremene kosovske institucije odlučile za klasični protekcionizam i za ne samo vancarinske, već i klasične barijere koje sprečavaju slobodan protok roba – rekao je Ljajić Tanjugu.

Ministar navodi da je ovo “alarm za hitnu reakciju”, prije svega Evropske unije, koja je, podsjeća, svojevremeno bila pokrovitelj CEFTA sporazuma.

– U okviru CEFTA je teško očekivati da bilo koja institucija može da reaguje, jer je mehanizam za rješavanje sporova jako spor – ukazao je Ljajić.

Navodi da na tu odluku Prištine apsolutno mora da reaguje Evropska komisija i ističe da je uzaludno govoriti o slobodnoj trgovini, ukidanju barijera i zajedničkom ekonomskom prostoru, ako se unilateralno uvode barijere prema drugim partnerima Zapadnog Balkana.

Privremene institucije u Prištini, kako piše Koha, na taj potez su se odlučile kao odgovor na, kažu, kampanju koja se vodi protiv Kosova.

Navodi se da je tu mjeru predložio ministar trgovine, Endrit Šalja, koji je rekao da je to “međunarodna praksa”.

Takođe, mjeru je podržao zamjenik kosovskog premijera Enver Hodžaj, koji je rekao da je to “odgovor na divlju kampanju Srbije” protiv Kosova.