Energa 2017: Brojni benefiti od realizacije projekta grijanja Sarajeva iz TE Kakanj

0

U konferencijskom dijelu Međunarodnog sajma energetike „Energa“ u sklopu „Dana Elektroprivede BiH“ predstavljen je Projekt opravdanosti snabdijevanja toplinskom energijom do /i Sarajeva iz TE Kakanj čijom bi se realizacijom postigli brojni benefite za kompletnu društvenu zajednicu, a među njima su svakako najvažniji energetski, okolinski i socioekonomski benefiti.

Primarni cilj ovog projketa, kako je kazala Elma Redžić iz Sektora za starteški razvoj JP Elektroprivreda BiH, jeste dugoročno i pouzdano snabdijevanje toplinskom energijom područja do, odnosno i  Sarajeva, na bazi domaćeg energetskog resursa.

Navela je da je izrada Studije opravdanosti snabdijevanja toplinskom energijom iz TE Kakanj područja do/i Sarajevo finansirana iz sredstava EPBiH i Fonda za zaštitu okoliša FBiH u podjednakom omjeru (50:50 posto).

Među ciljevima projekta je i proširenje mreže snabdijevanja toplinskom energijom na ovom području, značajno smanjenje emisija, posebno CO2, (dominantno u gradu Sarajevu) koje se emituju iz postojećih kotlovnica i malih ložišta, te uvođenje visokoefikasne kogeneracije u proizvodni portfolio EPBiH radi poboljšanja okolinskog aspekta proizvodnje električne i toplinske energije. Na  ovaj način se ujedno, kako je dodala, stvaraju uslovi za provođenje odredbi iz Direktive o energetskoj efikasnosti.

Redžić je navela da su u  TE Kakanj  trenutno instalirana dva kogenerativna bloka (blokovi 5 i 6) originalne snage po 110 MWe (nakon modernizacije, snaga blokova je po 118 MWe), sa mogućnošću izdvajanja topline po 150MWt sa svakog bloka. Treći instalirani blok od 230  MWe (Blok 7), po njenim riječima, mogao bi nakon odgovarajuće prilagodbe na turbinskom izdvajanju postati kogeneracijski blok sa regulisanim bar jednim oduzimanjem, sa instaliranom toplinskom snagom od 300 MWt.

Finansijski okvir projekta procijenjen je na oko 230 miliona KM.

Što se tiče energetskih benefita,  među ostalim, izdvojeno je povećanje sigurnosti snabdijevanja toplinskom energijom, zatim u potpunosti bi bili korišteni domaći prirodni resursi uz ostvarenje visokoefikasne kogeneracije, te osiguranje diverzifiakcije izvora topline.

Uz to doprinosi se i poboljšanju imidža gradova kroz uvođenje grijanja na bazi visokoefikasnih tehnologija, uz doprinos energetskoj efikasnosti na regionalnom i nacionalnom nivou.

–  Dovođenje ovako kompleksnog projekta do faze realizacije u današnjoj situaciji, prije svega,  povezan je sa kapacitetom EPBiH, ali i Vladom FBiH, Vladom Kantona Sarajevo i Vladom ZDK-a, da osiguraju sve neophodne uslove, te isti stave u vrh prioriteta izgradnje infrastrukturnih projekata – dodala je Redžić.

 

Fena