Pojedina preduzeća iz sistema “Elektroprivrede Republike Srpske” nisu u prošloj godini otpisala sva nenaplativa potraživanja zbog čega ovaj mješoviti holding 2016. nije završio s dobiti od 2,8 miliona KM, kako je to prikazao, već u minusu oko 70 miliona KM, otkrila je revizija finansijskih izvještaja ERS.
Nezavisna revizorska kuća “Deloitte” dala je “Elektroprivredi RS” mišljenje sa rezervom, a između ostalih zamjerki, istakli su i neadekvatnu ispravku potraživanja dva zavisna preduzeća – “Elektrokrajine” Banja Luka i “Elektrodistribucije” Pale što je značajno uticalo na finansijski rezultat.
U revizorskom izvještaju je navedeno da su na kraju prošle godine dugoročno reprogramirana potraživanja od kupaca iznosila 14,2 miliona KM, dugoročna potraživanja od kupaca po osnovu potpisanih ugovora o medijaciji 18,7 miliona KM, dok su potraživanja od kupaca po osnovu isporučene električne energije, izvršenih usluga i obračunatih zateznih kamata iznosila 202,7 miliona KM, objavio je danas poslovni portal “capital”.
– Rukovodstvo holdinga je izvršilo obezvrjeđenje za sva potraživanja za koja smatra da postoji vjerovatnoća da neće biti naplaćena. Na osnovu starosne analize potraživanja i raspoložive dokumentacije, nismo se mogli uvjeriti u adekvatnost izvršene ispravke vrijednosti – ističe se u izvještaju.
Revizori su pojasnili da “Elektrokrajina” nije izvršila adekvatnu ispravku potraživanja u ukupnom iznosu od 59,9 miliona KM, dok “Elektrodistribucija” Pale nije izvršila adekvatnu ispravku 7,5 miliona KM potraživanja.
– U skladu sa ovim, troškovi ispravke vrijednosti potraživanja su manje iskazani, a neto dobit holdinga za 2016. godinu je više iskazan za 67,4 miliona KM – navodi se u izvještaju.
Utvrdili su i da Hidroelektrane na Trebišnjici nisu na pravilan način izvršile ispravku 4,9 miliona KM potraživanja od “Bobar banke” i “Banke Srpske” u stečaju zbog čega je dobit na nivou holdinga iskazana višom i za ovaj iznos.
Revizori su skrenuli pažnju i na sudske sporove u kojima se “Elektroprivreda RS” pojavljuje kao tužena strana, kao i na distributivne gubitke koji su u 2016. iznosili 422 gigavat sati ili 11,36 posto od preuzete električne energije sa prenosne mreže, navodi Capital. (Fena)