Egipatska vlada odlučila je izgraditi novi glavni grad u pustinji, oko 45 kilometara jugoistočno od Kaira, a Kina će finansirati već dio troškova koji se procjenjuju na 45 milijardi dolara.
Već su započeli radovi na 700 kvadratnih kilometra zemljišta koje je trenutno u vlasništvu egipatske vojske. Nova, za sada neimenovana prijestolnica, trebala bi imati do pet miliona stanovnika, a optimistične procjene govore da će biti završena do 2021. godine.
Ambiciozan projekt činio se nemogućim za siromašnu arapsku državu, sve dok se u priči nisu pojavili kineski investitori.
U nedjelju je objavljeno da će China Fortune Land Development, kineska kompanija specijalizirana za razvoj nekretnina, u izgradnju novog glavnog grada Egipta uložiti 20 milijardi dolara.
Već su ranije sporazumom s kineskom vladom osigurana sredstva u visini 15 milijardi dolara kojima će se finansirati izgradnja kompleksa za održavanje velesajmova, 14 vladinih zgrada i najvećeg konferencijskog centra u Africi.
Objavljeno je i da će uskoro početi pregovori o izgradnji novog sveučilišta, koje će također platiti Kina.
Na mjestu novoga grada već je podignuto nekoliko stotina stambenih zgrada, a pustinja vrvi od radnika koji ubrzano grade ceste i ostalu infrastrukturu. Navodno je odabrano i mjesto na kojem će biti podignuta nova predsjednička palača.
Odluku o izgradnji nove prijestolnice vlasti opravdavaju nesnosnim gužvama i raspadajućom infrastrukturom Kaira, grada u čijoj okolici živi čak 30 miliona ljudi, ili trećina egipatskog stanovništva.
Egipat nije prva država koja je odlučila sagraditi potpuno novi grad prilagođen potrebama državne administracije. Isto su učinile Turska s Ankarom, Indija s New Delhijem i Brazil s Brasilijom.
Pristaše ovog projekta navode kako će nova prijestolnica pomoći da se smanji nezaposlenost i povećati efikasnost državne uprave koja je broji čak 7 miliona različitih službenika, piše USA Today.
U egipatskim medijima pojavila su se nagađanja o još jednom motivu za odluku o preseljenju, koji se ne spominje u vladinim saopćenjima.
Trenutno najveća vladina zgrada, Mogamma, u kojoj radi 30 hiljada ljudi, nalazi se baš na Trgu Tahrir, koji je u svjetske medije dospio kao poprište žestokih sukoba između prosvjednika i državnih snaga sigurnosti za vrijeme Arapskog proljeća.
I ostale zgrade države uprave nezgodno su smještene u centru Kaira, pa bi u slučaju novih pobuna naroda mogle biti laka meta za prosvjednike.