Dvostruki udar na tržište pšenice

0

Poljoprivrednici na sjeveru Francuske suočavaju se sa „katastrofalnim“ vremenom, s vrlo malo prognozirane kiše za sljedeće dvije sedmice, a potencijalni prinosi „oštro se smanjuju“, rekao je Luc Morin, iz organizacije za analizu usjeva Visio-Crop. Suše se dešavaju u isto vrijeme kada neke zemlje ograničavaju ili u potpunosti zabranjuju izvoz žitarica usljed krize izazvane pandemijom. 

Pšenica u Francuskoj trpi zbog suše, nakon što je u proljeće ušla s vrlo niskim nivoom biomase. Satelitske analize pokazuju da je zdravstveno stanje biljaka smanjeno u odnosu na prošlu godinu, navodi Morin.

Situacija za francusku meku pšenicu pogoršala se u sedmici do 13. aprila, sa samo 61 posto usjeva u dobrim ili vrlo dobrim uslovima, što je pad za 1 bod u odnosu na prethodnu sedmicu.

To je najgore stanje u najmanje devet godina, izvijestio je Ured za usjeve FranceAgriMer.

Zalihe vode na rizičnom nivou

Poljoprivredno zemljište u Francuskoj, koja je najveći uzgajivač pšenice i ječma u Evropskoj uniji, sada je najsušnije u najmanje pet godina u više od pola zemlje, prema prognozama Meteo-Francea.

Saint-Dizier, ruralni grad istočno od Pariza, nije imao značajnije padavine u posljednjih 36 dana, što je najduža suša od 1953. godine, rekao je meteorolog Meteo-Francea Francois Jobard.

Ostali proizvođači žitarica u Evropi također su suočeni sa zabrinutošću zbog suše. Zalihe vode u Rumuniji su na rizičnom nivou u cijeloj zemlji, naveo je Morin. U Ukrajini su rezerve vode na najnižem nivou u šest godina, pokazuju Morinovi podaci.

Rumunija zabranila izvoz

Inače, ove informacije dolaze nakon što su neke zemlje već obustavila ili ograničile izvoz žitarica zbog krize izazvane pandemijom koronavirusa.

Rumunija, jedan od važnijih proizvođača, najavila je zabranu izvoza određenih žitarica, a u sklopu mjera u borbi protiv pandemije koronavirusa.

U vrijeme vanrednog stanja biti će zabranjen i obustavljen izvoz pšenice, ječma, zobi, kukuruza, soje, brašna, biljnog ulja, šećera, keksa, kolača i svega što se tiče pekarstva, izjavio je prije nekoliko dana rumunski ministar unutarnjih poslova Marcel Vela.

Rumuni ovim žele osigurati dovoljne količine žitarica za domaće tržište.

EU zemlje još uvijek mogu kupiti navedene proizvode iz Rumunije samo u slučaju da ih interno trebaju, odnosno da ih ne planiraju izvoziti dalje.

Rusi spuštaju rampu

Rusija je nedavno uvela kvote za izvoz žita. S obzirom da bi ruski izvoz žita mogao dostići dozvoljeni limit znatno prije predviđenog roka, to bi moglo dovesti do privremene zabrane izvoza do kraja juna, saopštilo je ministarstvo poljoprivrede Rusije.

– Kvota je uvedena za period od 1. aprila do 30. juna 2020. Kada kvota bude potrošena, isporuke zemljama izvan Evroazijske ekonomske unije biće obustavljene privremeno tokom tog perioda – izjavila je zamjenica ministra poljoprivrede Oksana Lut.

Imajući u vidu trenutnu dinamiku, izvoz bi mogao biti obustavljen polovinom maja, dodala je ona. U okviru utvrđene kvote od 7 miliona tona ostalo je na raspolaganju manje od 4,2 miliona tona žita.

D. Sinanović