Domljan na primjeru kile mesa objasnio zašto odluka o minimalcu od 1.000 KM nije dobra

0

Ako imate kilo mesa, možete podijeliti kilo mesa. Ako povećate najmanje parče, to će biti na račun ostale parčadi uz uvjet da je na stolu i dalje kilo mesa. No, to će, ako bi i bilo izvedivo, poremetiti odnose parčadi i voditi stanju kakvo ima Kuba, zemlja s najvišim odnosom minimalne i prosječne plaće.

To je kazao ugledni ekonomski stručnjak, profesor Vjekoslav Domljan, u osvrtu na rast minimalne plate u FBiH na hiljadu KM.

Ocjenjuje da će veliki i iznenadan skok minimalne plaće u odnosu na prosječnu plaću s 43,8 na 70,7 posto, veličinu kakvu nemaju ni zemlje kluba bogatih zemalja, OECD-a, imati brojne negativne posljedice.

Vodit će, naglašava, povećanju prodajnih cijena proizvoda firmi, bježanju firmi u podzemlje, smanjivanju zaposlenosti i oglušivanju o odluku.

– Neke će nastojati povećati produktivnost, za šta im treba barem jedno tromesječje. Bit će i onih koje će uspješno poštivati uredbu uz izvlačenje lekcije da se u FBiH poslovni ambijent može promijeniti i preko noći potezom pera.

Uredba ne uzima u obzir ogromne disparitete u  plaćama javnog i privatnog sektora, niti disparitete po kantonima, djelatnostima i profesijama. Niti uzima u obzir njihov doprinos stvaranju dohotka.

Jednostavno kazano, prosječan doprinos radnika privatnog sektora stvaranju dohotka je uveliko veći nego prosječan doprinos radnika javnog sektora, a ima daleko manju plaću – objašnjava Domljan za Avaz.

Smatra da bi najbolje bi bilo da Vlada povuče odluku prije no što ona počne proizvoditi negativne posljedice.