U odnosu na evropsku valutu, američka je u petak ojačala 0,54 odsto, na 1,0616 dolara za euro. U odnosu na kraj prethodne sedmice, dolar je prema euru jači za 0,3 odsto. Međutim, od početka ove godine euro je na dobitku prema dolaru za 0,94 odsto.
S druge strane, dolar je na sedmičnom nivou oslabio 0,3 odsto prema japanskom jenu, i na kraju dana u petak se dolarom trgovalo za 112,84 jena.
Lošiji podaci iz britanske maloprodaje oslabili su u petak funtu koja je pala na 1,2412 dolara, što predstavlja dnevni pad od 0,62 odsto, dok je za nedjelju dana funta oslabila 0,5 odsto prema dolaru.
Funta je oslabila i prema euru, 0,4 odsto za sedmicu dana, i u petak se funtom trgovalo za 1,1693 eura.
Dolar je najveće dobitke u korpi valuta ostvario početkom sedmice kada je Fed signalizirao povećanje kamatnih stopa.
U utorak je predsjednica američke centralne banke Janet Yellen, u izlaganju pred Komitetom za bankarstvo američkog Senata rekla da će Fed “vjerovatno morati” povećati kamatne stope ukoliko se američka ekonomija i dalje bude razvijala u skladu sa prognozama centralne banke.
“Ne bi bilo mudro predugo čekati sa povećanjem kamatnih stopa, jer bi to potencijalno zahtijevalo da FOMC ubrzano podiže kamatne stope, što bi poremetilo finansijska tržišta i gurnulo ekonomiju u recesiju” rekla je ona.
Podršku dolaru pružaju i obećanja američkog predsjednika Donalda Trampa o “fenomenalnom” poreskom planu i većim fiskalnim podsticajima koji bi trebali ubrzati privredni rast.
Uprkos tome, dolar je na kraju sedmice blago oslabio, čemu je doprinijelo zaustavljanje rasta prinosa na američke 10-godišnje obveznice, koji su pali na 2,42 odsto, nakon što su početkom nedjelje dostigli 2,51 odsto.
“Dolar je ionako uveliko precijenjen u odnosu na ostale značajne svetske valute. Zato smatramo da je sada prostor za njegov daljnji rast ograničen, iako američki ekonomski osnovi ohrabruju”, mišljenja je Lee Hardman, valutni analitičar u “MUFG”. (Hina)