DOLAR NA STEROIDIMA Svijet je u velikom problemu

0

Postepeno podizanje kamatnih stopa u SAD, naspram loših rezultata kvantitativnog popuštanja unutar EU, kao i najave produženja mjera nakon marta 2017, doveli su do toga da američki dolar nastavi da jača u odnosu na euro i u posljednjem kvartalu 2016. godine.

Takođe, sumorna ekonomska slika ostatka svijeta dodatno je uticala da dolar ojača i prema ostalim valutama država čije se ekonomije bore sa deflatornim pritiscima i smanjenom stopom rasta BDP-a, piše portal “Foresighter.rs”.

Činjenica da je dolar usamljen u svom jačanju, otvara pitanje da li je američka ekonomija zaista riješila sve ili bar veći dio svojih problema, a rast dolara logičan i potkrijepljen realnim rezultatima najrazvijenije privrede svijeta ili zapravo problem leži u slabostima koje karakterišu ostale valute i globalnu ekonomiju uopšte.

Bilo kako bilo, posljednjih mjeseci, a naročito od novembra nakon proglašenja pobjede Donalda Trampa na predsjedničkim izborima, USD pokazuje svoje mišiće ojačavši na četrnaestogodišnji maksimum, a sva je prilika da će tim putem i nastaviti bar još neko vrijeme.

Tako je dolar trenutno skoro 50% jači u odnosu na vrijednost iz 2011, upoređujući ga sa MMF-ovom korpom svjetskih valuta, a kineski juan je pao na najniži nivo prema američkoj valuti računajući od 2008. godine.

U opadajućem trendu, juan prate i ostale azijske valute, bilježeći najniže vrijednosti još od početaka ekonomske krize iz 2008. godine.

Da dolar jača, nije nikakva novost, jer se to dešava godinama unazad, a već neko vrijeme se najavljuje trenutak kada će se izjednačiti sa eurom.

Međutim, nakon izbora u Americi, dodatne okolnosti, na koje je ranije malo ko računao, uticale su na valutna kretanja najpopularnije rezervne valute.

Naime, kako je Tramp u svojoj kampanji najavio velike poreske olakšice i usmjeravanje sredstava iz javnih fondova u obnavljanje američke infrastrukture, taj vid podrške odnosno fiskalnog boost-a, kako ga nazivaju američki ekonomisti, uticaće na intenzivnije podizanje kamatnih stopa od strane FED-a. Samim tim dolar će biti primamljiv vid investicionog ulaganja u odnosu na druge valute država čije centralne banke drže kamatne stope na nuli ili u minusu, što investiranje u te valute čini neisplativim i neodrživim.

Izražen rast dolara se na prvi pogled čini kao dobar signal Americi ali i svim drugim ekonomijama koje svoju djelatnost baziraju na izvozu. Međutim, nije baš tako.