Dodik: Učiniti sve da ne dođe do smanjenja plata u javnom sektoru

0

Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da treba učiniti sve da do smanjenja plata u javnom sektoru ne dođe jer bi to oborilo javnu potrošnju, te da nema dilemu da mora biti zadržan postojeći nivo plata i penzija.

Dodik je rekao da od ekonomskih mjera pomoći privredi i radnicima, koje je vlast u Republici Srpskoj donijela, očekuje da ublaže posljedice pandemije virusa korona, za koje još niko ne zna kakve će biti u cijelom svijetu.

“Već sada možemo sa sigurnošću reći da Republika Srpska u ovom trenutku trpi štetu između 750 i 800 miliona KM. Mjere koje smo donijeli sigurno će biti od velike pomoći našoj privredi, ali prije svega očuvanju radnih mjesta”, istakao je Dodik i podsjetio da će za mart biti isplaćeni doprinosi za radnike, a za april i minimalna plata od 520 KM.

Dodik je u intervjuu za “Srpskainfo” naglasio da bi posredstvom kompenzacionog fonda, koji će biti punjen dijelom iz budžeta Srpske, a dijelom sredstvima Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/, novcem iz fondova EU i posredstvom emisije obveznica, Republika Srpska mogla da sanira štetu koju će, kako procjenjuju, napraviti ova pandemija.

“Sa dijelom sredstava od MMF-a osnovaćemo i garantni fond za mala i srednja preduzeća koji će služiti za pomoć u poslovanju tih preduzeća nakon pandemije. Samo oni poslodavci koji budu zadržali radnike moći će računati na sredstva ovog fonda. Treći fond koji ćemo osnovati je fond za pomoć lokalnim zajednicama, gdje želimo da pomognemo njihovim komunalnim organizacijama da se rehabilituju nakon pandemije”, rekao je Dodik.

On je podsjetio i na odluku da se svim radnicima u medicinskom sektoru isplati po 1.000 KM, te čestitao ministru zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alenu Šeraniću i svakom radniku u zdravstvu koji se od početka pandemije bore za zdravlje stanovništva, dodajući da su oni heroji ovog vremena i da se to ne smije zaboraviti kada pandemija prođe.

Dodik je naglasio da bi svi od ove krize mogli izvući i određene pouke, pa tako i kada je riječ o poljoprivrednoj proizvodnji, odnosno da svako ko može zasije njivu ili baštu.

Govoreći o mjerema u poljoprivrednom sektoru, on je naveo da je povećan agrarni budžet, koji sada iznosi 75 miliona KM, te da je obezbijeđena rekordna isplata svih podsticaja za 2019. godinu i da je već isplaćeno 12 miliona KM iz budžeta za ovu godinu.

“Proizvođačima mlijeka se isplaćuje premija svakog prvog u mjesecu. Obezbijeđeno je 30 odsto povrata sredstava za investicije u poljoprivrednu mehanizaciju, opremu i objekte u stočarstvu, investicije u plastenike, podizanje zasada, navodnjavanje, preradu poljoprivrednih proizvoda. Obezbijeđeno je regresirano dizel gorivo za 12.000 poljoprivrednika u iznosu više od šest miliona KM. Obezbijeđena su sredstva za sjetvu pšenice, soje, suncokreta, uljane repice”, istakao je Dodik.

On je dodao da je Vlada čak obezbijedila podsticaje i za male poljoprivredne proizvođače koji nisu registrovani, da će obezbijediti otkup svih viškova domaćih poljoprivrednih proizvoda, te da je obezbijeđen interventni uvoz pšenice, soje i kukuruza i niz ostalih mjera.

Dodik je rekao da će za potrebe i likvidnost budžeta, ali i ponovnog uspostavljanja privrednih aktivnosti u Republici Srpskoj, biti potrebno da se Republika Srpska zaduži između 500 i 600 miliona KM, ali da će se to preciznije znati po okončanju krize, kazao je između ostalog Dodik.

Srna