Dodik predložio ukidanje carina na robu iz SAD-a

0

Incijativa predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika za ukidanje carina na uvoz proizvoda iz SAD u potpunosti je opravdana, te predstavlja adekvatnu mjeru i odličan osnov da bismo u bilateralnim pregovorima mogli da zagovaramo zaključivanje ugovora o slobodnoj trgovini sa SAD-om, rekao je Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

– Budući da je carinsko-tarifna politika u nadležnosti Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, već sam dao nalog mojim saradnicima da krenemo u realizaciju ove inicijative na način da Vijeću ministara predložimo privremenu mjeru suspenzije carinske stope za proizvode iz SAD – istakao je Košarac.

Naglasio da je spreman već naredne sedmice da uputi ovo rješenje prema Vijeću ministara na usvajanje.

– Konkretno, u prvoj fazi bismo smanjili carinske stope na nula posto za proizvode koje uvozimo iz SAD, da bismo u drugoj fazi mogli da pregovaramo o zaključivanju ugovora o slobodnoj trgovini. Želim da vjerujem da će nadležne institucije u BiH imati razumijevanje i u što kraćem roku prihvatiti ovu inicijativu predsjednika RS – naglasio je Košarac, prenose Nezavisne novine.

Naveo da bi ugovor o slobodnoj trgovini sa SAD značio nultu stopu carina, odnosno izvozno orijentisane kompanije iz Srpske i FBiH bi mogle nesmetano i bez carinskih opterećenja izvoziti u SAD.

To bi, ukazao je Košarac za Srnu, bila velika olakšica i podrška za privrednike, posebno one koji posluju u metalskoj i namjenskoj industriji.

– Danas smo svjedoci da su proizvođači iz RS i FBiH, koji izvoze u zemlje EU, suočeni sa velikim izazovima zbog problema i poremećaja na evropskom tržištu. To se neminovno negativno odražava na domaće kompanije i otežava njihovo poslovanje. Takvo stanje negativno utiče na bilans ukupne spoljnotrgovinske razmjene BiH, odnosno dolazi do umanjenja obima spoljnotrgovinske razmjene – pojasnio je Košarac.

Prema njegovim riječima, ugovor o slobodnoj trgovini sa SAD ojačao bi domaću ekonomiju, te u značajnoj mjeri smanjio zavisnost od EU tržišta i amortizovao negativne efekte poremećaja na ovom tržištu, ali i otvorilo nove investicione cikluse.

– Takođe, to bi omogućilo kompanijama iz zemalja koje nemaju ugovor o slobodnoj trgovini sa SAD, da u RS i FBiH investiraju u svoje proizvodne kapacitete, odnosno da se roba proizvedena u BiH dalje plasira na tržište SAD. Za nas bi to značilo nove investicije, nova radna mjesta, te unapređenje ukupnih ekonomskih prilika – rekao je Košarac.

Istakao je da je ovo odgovorna politika prema domaćoj ekonomiji i odlična šansa da se unaprijedi spoljnotrgovinska razmjena sa SAD.