Direktorica za zapadni Balkan pri Generalnoj direkciji Evropske komisije za evropsku politiku susjedstva i pregovore o proširenju Ženeviv Ruiz Kalavera i rezidentna predstavnica UNDP-a Sezin Sinanoglu uručili sa danas u Sarajevu predstavnicima 19 srednjih i malih preduzeća sertifikate o dodjeli grant sredstava u ukupnom iznosu od 1,06 miliona KM.
Obraćajući se novinarima, Kalavera je istakla da je cilj projekta “Lokalni integrisani razvoj”, koji finansira EU, a u sklopu kojeg su dodijeljena grant sredstva, da se popravi životni standard građana, konkurentnost i zaposlenost u BiH.
Ona je naglasila da se projekat sprovodi u saradnji sa UNDP-om, te da su preduzeća kojima su danas dodijeljena grant sredstva iz oblasti metalne, drvne i tekstilne industrije.
Kalavera je istakla da bi direktnu ili indirektnu korist od ovog projekta trebalo da ima oko 100.000 građana BiH, jer će kompanije koje dobiju sredstva biti u prilici da ulažu u modernizaciju i otvaranje novih radnih mjesta.
“Predstavnici ovih kompanija su se obavezali da će otvoriti nova radna mjesta, te da će za tri odsto povećati proizvodnju. Namjera nam je da poboljšanjem životnog standarda popločamo put BiH ka EU”, dodala je ona.
Rezidentna predstavnica UNDP-a Sezin Sinanoglu istakla je da su sredstva dodijeljena kompanijama u oblastima koje su pogođene poplavama 2014. godine i na područjima gdje je zabilježen veliki broj povratnika.
“Dodjelom ovih sredstava, zajedno sa EU se hvatamo u koštac sa, možda, i najvećim problemom u BiH, a to je ekonomski razvoj. Mala i srednja preduzeća predstavljaju kičmu ekonomskog razvoja”, poručila je Sinanoglu.
Ona je naglasila da EU i UNDP dodjeljuju 1,06 miliona KM, ali da se i od kompanija očekuje da investiraju same, tako da bi ukupan nivo investicija iz projekta “Lokalni integrisani razvoj” mogao iznositi oko 11 miliona KM.
Novinarima su se obratili i izvršni direktor preduzeća “Tri best” iz Banjaluke Branko Đuđić i Rasim Memagić, iz kompanije “Alma ras”, koji su istakli da će grant sredstva dobro doći za modernizaciju proizvodnje i jačanje konkurentnosti.
Đuđić i Memagić istakli su da preduzeća u BiH imaju problem sa pronalaženjem kvalifikovanog i osposobljenog kadra.
Projekat “Lokalni integrisani razvoj” predstavlja dio EU programa za lokalni razvoj i zapošljavanje, a finasira ga EU u ukupnom iznosu od 19 miliona evra.
Cilj projekta je ekonomski oporavak područja pogođenih poplavama, te podrška lokalnom ekonomskom razvoju i nevladinim organizacijama, uz društveni razvoj i obezbjeđivanje mjera strukturalog zapošljavanja putem lokalnog integrisanog razvoja. (Srna)