Direktor “Invictus Technology Group” Bojan Vujić rekao je da su donijeli odluku da zavtvore ovu kompanije. Najavio je i moguće tužbe protiv banaka, jer su im, kako je rekao, onemogućili poslovanje.
Podsjetimo da je „Invictus Technology Group” osnovana nakon što su “Infinity International Group” i njene članice dospjele na “crnu listu” Sjedinjenih Američkih Država.
– Preko 110 ugovora je raskinuto, a preostalim ljudima će biti u narednim mjesecima raskinuti ugovori. Naći ćemo način kako da izmirimo sve obaveze prema radnicima i državi – rekao je Vujić.
Kaže da su sve one uslove koje je zakon propisao ispunili.
– Zakon o unutrašnjem platnom prometu nalaže da svaki poslovni subjekat je dužan da otvori račun u banci, što znači da je banka dužna da ga otvori. Banke su se stavile iznad propisa. Da ne bude zabune, obavljanje javnog prometa je javno ovlaštenje koje su banke dužne da poštuju. To nije dobra volja. Na ovaj način banke su zloupotrijebile svoj položaj i prekršile Zakon o bankama Republike Srpske. Dovode nas u situaciju da sve odluke koje smo donijeli ponovo preispitamo. Prikupićemo svu dokumentaciju i prema onima koji su nam nanijeli štetu ići ćemo sa tužbama – rekao je Vujić.
Najavio i dvije inicijative koje će ići prema Narodnoj skupštini Republike Srpske, izvijestio je RTRS.
– Nakon ovog nezabilježenog pravnog nonsensa, došli smo u situaciju da neko ko posluje po zakonu RS i BiH ne može da ostvari svoje pravo, a što za posljedicu ima otpuštanje radnika i gašenje privrednih subjekata. Uputićemo dvije inicijative, a u narednim danima počećemo sa prikupljanjem potpisa – rekao je Vujić.
Prva inicijativa je izmjena Zakona o unutrašnjem platnom prometu.
– Predložićemo izmjenu zakona prema kojem neko može da otvori i zatvori račun. Ovako definisan Zakon ostavlja mogućnost paušalnog tumačenja. Ovo nije samo pitanje nas, nego i budućih kompanija koje žele da posluju u privrednom prostoru Republike Srpske – naveo je Vujić.
Kaže da je, osim banaka koje su najodgovornije za ovu situaciju, odgovornost i na Agenciji za bankarstvo Republike Srpske.
– Smatramo da samim okolnostima koje su se desile, Agencija za bankarstvo je trebalo da reaguje sa povećanom pažnjom. S obzirom da se banke ponašaju kako se ponašaju, Agencija ne inicira aktivnosti koja će ih vratiti u zakonske okvire, druga inicijativa preispitivanje rada i utvrđivanje odgovornosti rukovodstva Agencije za bankarstvo. Svojim nedjelovanjem oni su indirektni učesnici u otpuštanju radnika Agencija je bila dužna da naloži kontrole i koristi sve što joj zakon dozvoljava. Od toga nije urađeno ništa. Smatramo da NSRS koja imenuje rukovodstvo Agencije treba da da konačnu riječ postoji li odgovornost rukovodstva Agencije za bankarstvo – rekao je Vujić.
Vujić je poručio i da Ustavni sud Republike Srpske treba da odgovori da li banke postupaju u skladu sa Ustavom i evropskim konvencijama.