Cijena barela nafte “brent” porasla je na 46,03 dolara, a stručnjaci tvrde da je tome najvažniji neisplativost proizvodnje po cijeni 70 posto nižoj, nego što je bila prije nekoliko godina. Od sredine januara, kada je pala ispod 30 dolara, sada je porasla za 66 posto.
Novi zahtjevi
U Bosni i Hercegovini tokom prošle sedmice te početkom ove stigli su zahtjevi za povećanje cijena nafte, potvrdila je za “Avazov” portal Lela Glibo iz Federalnog ministarstva trgovine.
– Tokom prošle sedmice primili smo zahtjeve za povećanje cijena nafte za pet pfeninga. Nešto manje zahtjeva je bilo i početkom ove sedmice, ali uglavnom je riječ o izjednačavanju cijena – kazala je Glibo.
Cijena dizela na pumpama u BiH kreće se od 1,60 do 1,76 maraka, dok se cijena benzina 95 kreće se od 1,66 -1,86 KM, a benzina 98/100 između1,80 i 1,81 KM.
Jedan od razloga poskupljenja nafte jesu otkazivanja radova na novim nalazištima, a postojeće bušotine sve više se zatvaraju, što je moralo dovesti do nestašice nafte i rasta cijene.
Drugi razlog je povećana potražnja za naftnim derivatima radi sve niže cijene.
Kina, čija je ekonomija jedan od najvećih potrošača nafte na svijetu, javno je objavila da će iskoristiti situaciju i maksimalno popuniti kapacitete strateških rezervi nafte.
Treći razlog su špekulanti na finansijskim tržištima.
Smanjiti proizvodnju
Saudijska Arabija zauzela je stav da neće smanjivati proizvodnju nafte u situaciji kada je ponuda na globalnom nivou veća od potražnje.
Špekulanti su zaključili da će cijena dodatno pasti i otvorili su rekordno mnogo prodajnih pozicija na finansijskim “izvedenicama” u vezi sa cijenom nafte, čime su joj dodatno srušili cijenu.
Ali, da bi se na prodajnim pozicijima ostvario profit, potrebno je ponovo kupiti ugovor na naftu, čime se pozicija zatvara. Trenutno se upravo to događa – špekulanti masovno kupuju naftu da bi zatvorili prodajne pozicije i time joj dižu cijenu.
Saudijska Arabija izgubila je zbog naftne politike više od sto milijardi dolara, procjenjuju stručnjaci. Rijad je to morao da nadoknadi iz deviznih rezervi.
Analitičari “Admiral marketsa” smatraju da bi cijena nafte u idućim mjesecima mogla nastaviti da raste. Teško da će se ubrzo vratiti na nivo od 100 dolara po barelu, ali dalji rast neće biti iznenađenje. (Avaz)