Čelnici Australije i SAD razgovaraju o istrazi pandemije

0

Australijski premijer Scott Morrison zatražio je podršku za međunarodnu istragu pandemije koronavirusa u telefonskim razgovorima s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom i njemačkim i francuskim čelnicima tokom prethodne noći, saopćila je danas vlada ove zemlje.

Australijska inicijativa za nezavisnu istragu porijekla i širenja pandemije, uključujući i odgovor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), izazvala je oštre kritike Kine koja je optužila australijske zakonodavce da slijede instrukcije iz Sjedinjenih Država.

Morrison je na Twitteru u srijedu rekao da je imao “vrlo konstruktivnu raspravu” s Trumpom o tome kako su dvije zemlje reagovale na zdravstvenu krizu kao i o potrebi da se ekonomije pokrenu, javlja Reuters.

Morrison je telefonom razgovarao i s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel i francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom o ulozi WHO-a, saopćio je njegov ured.

Australija ispituje treba li WHO dobiti ovlaštenja, slična onim kakva imaju međunarodni inspektori za oružje, da uđe u zemlju kako bi istražila epidemiju bez da čeka pristanak, rekao je vladin izvor za Reuters.

Bijela kuća žestoko je kritizirala Kinu i WHO i povukla je američko finansiranje za ovu UN-ovu agenciju, a australijski zakonodavci također su doveli u pitanje transparentnost Pekinga u pogledu pandemije.

Kineska ambasada u Canberri navela je u izjavi kasno u utorak da australijski zakonodavci djeluju kao Trumpovi glasnogovornici a “određeni australijski političari kao papagaji ponavljaju ono što su ti Amerikanci tvrdili i jednostavno ih slijede u kreiranju političkih napada na Kinu”.

No ministarka vanjskih poslova Marise Payne je nasuprot tome Australiji dodijelila vodeću ulogu u pokretanju istrage jer je riječ o “liberalnoj demokratiji s dokazanom istorijom oblikovanja konstruktivne globalne saradnje”.

Novi koronavirus, za koji se veruje da se pojavio na tržištu u centralnom kineskom gradu Wuhan, Kina je prvi put prijavila WHO 31. decembra. Zvaničnici WHO stigli su u Wuhan 20. januara, nakon što se virus proširio na tri druga zemlje.

Od tada je zarazio oko 2,3 miliona ljudi širom svijeta i ubilo gotovo 160.000.

D. Hadžić