Srbija je danas daleko najuspešnija zemlja u ovom dijelu Evrope kada je u pitanju privlačenje stranih investicija, a plan nam je da radimo na ojačavanju malih i srednjih preduzeća, poručila je danas premijerka Srbije Ana Brnabić u svom obraćanju na konferenciji “EU – Srbija 2018: investicije, rast i zapošljavanje”.
Brnabić je rekla da je Evropska unija ubjedljivo najznačajniji trgovinski partner svih zemalja na Balkanu, te dodala da je u posljednjih pet godina robna razmjena Srbije sa EU povećana za 47 odsto, dok je izvoz Srbije u EU povećan za 80 odsto.
Brnabić je, na konferenciji kojoj je prisustvovao predsjednik Evropskog parlamenta Antonio Tajani, rekla da investitori traže tržišta koja imaju potencijal rasta, stabilne uslove poslovanja i stabilne finansije.
“Malo je ekonomija poput naše koje svoju malu veličinu nadoknađuju brojnim regionalnim sporazumima, a jače privlačenje direktnih stranih investicija bilo je i ostaje naš prioritet. Tako povećava broj zaposlenih, ubrzava se ekonomski rast i smanjuje se siromaštvo”, rekla je Brnabić te istakla da je Srbija atraktivna zemlja za investicije, jer se nakon sprovođenja teških reformi sada nalazi na dobrom putu.
Bnabić je takođe kazala da je Srbija daleko najuspešnija zemlja u ovom dijelu Evrope kada je u pitanju privlačenje stranih investicija i dodala da je plan Srbije da se radi na ojačavanju sektora malih i srednjih preduzeća.
“To što smo sada najuspješniji u privlačenju direktnih stranih investicija daje nam obavezu da unapređujemo naše poslovno okruženje i ambijent koji nam omogućava ekonomski rast”, navela je Brnabić.
Podsjetila je da je Srbija napredovala na “Doing business” listi i da sada zauzima 43. mjesto, te dodala da je najveći napredak ostvaren u procesu izdavanja građevinskih dozvola, dok se trenutno radi na unapređenju katastra i drugim reformama.
Premijerka Srbije je kazala da je zapošljavanje ključno za veći ekonomski napredak cijelog regiona.
“Ipak, reforme i ekonomski rast rezultirali su povećanjem zaposlenosti, smanjenjem siromaštva i povećanjem kupovne moća građana sa najnižim primanjima. Nezaposlenost je najniža sada od 1997. godine i iznosi oko 12 odsto, dok je poseban pad ostvaren u smanjenju nezaposlenosti mladih koji sada iznosi 30 odsto, što je još uvijek mnogo, ali je 2014. godine taj broj bio 52 odsto”, rekla je Brnabić, prenio je Tanjug.