Bosanci bi mogli odigrati ključnu ulogu na narednim izborima u SAD i bitno utjecati na to ko će biti naredni Američki predsjednik, tvrdi najugledniji britanski list „Guardian“.
Naime, Bosanci su postali veoma važan faktor u Misuriju, koji je jedna od takozvanih „swing states“.
U SAD-u, naime, većina država je tradicionalno opredijeljena za jednu ili drugu stranku, tako da se kampanja i jednog i drugog kandidata fokusira na mali broj država gdje je ishod neizvjestan i koje se nazivaju „swing states“, a među njima je i Misuri.
U danas objavljenom tekstu, „Guardian“ navodi da su se Bosanci, koji su ranije bili podijeljeni, ovog puta jasno svrstali na stranu Hilari Klinton, a protiv Donalda Trampa.
List navodi da bi Bosanci stoga mogli donijeti prevagu i pobjedu Klinton u Misuriju, a samim time povećati njene šanse da postane predsjednik SAD.
Naime, u Americi se predsjednik bira tako što se zbrajaju takozvani elektorski glasovi iz svake države. U većini država, uključujući Misuri, kandidat dobija sve elektorske glasove u državi u kojoj osvoji većinu.
Guardian piše ovako:
“Očekuje se da Bosanski Amerikanci u Misuriju ovog novembra izađu na birališta u rekordnom broju. S obzirom da posljednje ankete pokazuju da su Klinton i Tramp izjednačeni u Misuriju, Bosanci bi mogli biti glasački blok koji će donijeti prevagu na izborima.
Iako do sada nikad nisu bili monolitni, Bosanski Amerikanci u St Louisu – njih 50.000 do 70.000 – sada su skoro jednoglasno protiv Trampa zbog njegove anti-muslimanske, anti-imigrantske retorike.
Ako se oni mobiliziraju da glasaju protiv Trampa iz ovih razloga, 2016. bi mogla biti godina kada ćemo prvi put vidjeti „Bosansko glasanje“ u Misuriju, što bi Trampa koštalo 10 elektorskih glasova koliko nosi ova država”, zaključuje Guardian.
Dodajmo tome sljedeće. Sve države zajedno nose ukupno 538 elektorskih glasova, a za pobjedu je potrebno 270. To znači da, ako Bosanci donesu Klinton 10 elektorskih glasova u Misuriju, a Guardian tvrdi da je to itekako moguće, onda bi upravo oni mogli biti faktor koji će odlučiti izbore.
Tekst na Guardianu pročitajte OVDJE
(Autor: BiznisInfo)