Pandemija koronavirusa mogla bi britansku ekonomiju gurnuti u jednu od najdubljih recesija ikada, skidaući čak 14 posto bruto domaćeg proizvoda zemlje, prema prognozi Banke Engleske.
Centralna banka je objavila da je izbijanje pandemije koronavirusa dovelo do situacije “bez presedana” za globalnu ekonomiju. Procjenjujući cijenu koju bi Velika Britanija mogla platiti zbog pandemije, banka je rekla da će, osim naglog pada BDP-a tokom prve polovine godine, ona rezultirati i „značajnim“ povećanjem nezaposlenosti.
Realno, to bi značilo da bi nacionalni BDP mogao pasti blizu 30 posto u drugom tromjesečju 2020. u odnosu na kraj prošle godine, kaže se u posljednjem Izvještaju banke o monetarnoj politici, prenosi Russia Today.
Tehnička recesija
Nakon smanjenja od oko tri posto u prva tri mjeseca ove godine, britanska ekonomija trebala bi se suočiti sa padom od 25 posto u tri mjeseca do juna.
Dva uzastopna kvartala smanjenja ekonomije značila bi da će Velika Britanija ući u tehničku recesiju, definiranu kao dva uzastopna kvartala ekonomskog pada.
Na godišnjem nivou očekuje se da se ekonomija smanji za 14 posto. To bi bio najoštriji pad od 1706. godine, pokazuju istorijskii podaci Banke Engleske.
Brz oporavak
S druge strane, banka predviđa da će se ekonomski rast brzo povećati, a oporavak će se moći očekivati mnogo brže nego poslije ekonomske krize 2008. godine.
BDP Velike Britanije trebao bi dostići nivo prije Covida u drugoj polovini sljedeće godine i mogao bi dalje porasti tri posto u 2022. Međutim, scenarij je izgrađen na pretpostavci da su najgori dani pandemije prošli dok se naglašava da su izgledi za ekonomiju “neuobičajeno neizvjesni.”
“Ekonomski izgledi su u velikoj mjeri zavisni od razvoja pandemije i načina na koji vlade, domaćinstva i kompanije nastavljaju da reaguju na nju”, rekao je guverner banke Andrew Bailey.
Pošto je centralna banka odlučila da ostavi netaknute kamatne stope – na istorijski niskom procentu od 0,1 posto – Bejli je rekao da bi mogla da preduzme „dalje mere koje su neophodne“ kako bi podržala ekonomiju usljed krize.
Dok su članovi devetočlanog odbora za monetarnu politiku (MPC) jednoglasno glasali za zadržavanje kamata za sada nepromijenjenim, bili su podijeljeni oko toga hoće li unijeti više stimulacije u ekonomiju. U četvrtak su dva člana MPC-a glasala za povećanje programa podrške za dodatnih 100 milijardi funti (123 milijardi USD).
D. Hadžić