Vlada Brčko distrikta BiH usvojila je Prijedlog odluke o usvajanju Programa mjera za pomoć privrednim subjektima u Brčko distriktu Bosne i Hercegovine zbog pandemije izazvane koronavirusom za prvi kvartal 2021. godine.
Voditelj Odjela za privredni razvoj, sport i kulturu Pero Gudeljević kazao je medijima da su u prethodnoj godini provedena tri slična programa, te da se Odjel u prijedlogu novih mjera koristio iskustvima iz prethodnog razdoblja, nastojeći da pomoć bude ukazana onima kojima je najviše potrebna, te da ne dođe do zloupotrebe izdvojenih sredstava, saopćeno je iz Vlade Distrikta.
Pozitivne vijesti donose Vam BiznisInfo i Addiko Bank
– Inicijalna sredstva iz proračuna za ovu godinu predviđena za ove namjere iznose 1,5 milijun konvertibilnih maraka. Postoji namjera za izdvajanje dodatnih sredstava, ovisno o daljnjem tijeku epidemiološke situacije. Osnovno pravilo na temelju kojeg će se ova sredstva moći dobiti jesu pad poslovnih prihoda gospodarskih subjekata u 2020. za 20 posto ili više, u odnosu na 2019. godinu. Dakle, svi oni koji su imali veći pad od 20 posto moći će koristiti ova sredstva, a oni koji su imali manje od 20 posto neće moći biti korisnici – dodao je Gudeljević.
Također je naglasio da poduzeća koja su ostvarila veću poslovnu dobit u odnosu na 2019. godinu, neće moći koristiti spomenuta sredstva.
Gudeljević je istaknuo da su izdvojene tri najznačajnije kategorije za dodjelu sredstava. Za privredne subjekte koji su najčešće bili na meti zabrana tokom restriktivnih mjera predviđena je stopostotna nadoknada uplaćenih poreza i doprinosa na plaće i iz plaća za prvi kvartal 2021. godine.
U drugu kategoriju spadaju ostala poduzeća koja ispunjavaju ranije spomenute uvjete, a za njih je predviđen da se uplaćuje 50 posto od ukupno uplaćenih poreza i doprinosa na plaće i iz plaća za prvi kvartal 2021. godine.
U treću kategoriju spadaju privredni subjekti koji su detektirani kao najugroženiji od početka pandemije na području Distrikta, a to je segment ugostiteljstva, hotelijeri, turoperateri i oni koji se bave organizacijom turističkih putovanja.
Za njih su kroz ovaj program predviđene dodatne mjere, i to za hotelijere po 100 maraka po jednom registriranom krevetu za prvi kvartal, za turoperatere 5.000 po jednom autobusu, odnosno 2.000 maraka za minibus u vlasništvu turoperatera, dok je za ostale prijevoznike putnika, najprije prijevoz učenika, predviđeno 500 maraka po jednom registriranom autobusu.