Dok će većina od nas morati boraviti u samoizolaciji u vlastitoj kući ili stanu, bogati se povlače u najsavremenije bunkere i bježe na privatna ostrva kako bi izbjegli koronavirus, prenosi BiznisInfo pisanje američkih medija.
Firma Rising S, koja proizvodi ratne bunkere i skloništa, zabilježila je četverostruko povećanje poslovanja u odnosu na isti period prošle godine, izjavio je izvršni direktor Clyde Scott.
Iako se firma nalazi u SAD, Scott je rekao da prima pozive iz cijelog svijeta, uključujući zemlje iz kojih nikada prije nije imao upite, poput Hrvatske. Kazao je da je prosječna cijena modela koje klijenti trenutno gledaju 150.000 dolara.
Larry Hall, vlasnik drugog američkog proizvođača bunkera, Survival Condo, rekao je da je također porastao broj upita zbog epidemije.
– Obično moramo uložiti određeni napor da nagovorimo ljude na obilazak bunkera, a čini se da se klijenti sada užurbano sami interesuju – rekao je Hall.
Hall je spomenuo jednog klijenta koji je kupio bunker, a da ga fizički nije posjetio. Upiti dolaze s Bliskog Istoka, iz Velike Britanije, Japana, Francuske… Cijene jedinica kreću se od oko 500.000 do 2,4 miliona dolara, a uključuju sadržaje poput zatvorenog bazena, teretane, pa čak i stijene za penjanje.
Privatna ostrva
Drugi bogataši su u potrazi za malo otvorenijim prostorom, i odlučili su se morem razdvojiti od virusa, pobjegavši na vlastito ostrvo.
Ostrvo Gladden Private, neposredno uz obale Belizea na Karibima, je posebno popularno jer omogućava “potpunu privatnost”, objasnio je Chris Krolow, izvršni direktor prodaje i iznajmljivanja privatnih ostrva.
Osoblje boravi na zasebnom manjem ostrvu u blizini i daljinski uključuju crvena svjetla na većem ostrvu kao signal gostima da dolaze.
– To je vjerovatno najsigurnije mjesto na planeti za sve koji se žele sakriti od ovog groznog virusa jer je 20-ak kilometara udaljeno od kopna, na grebenu je – rekao je Krolow.
Boravak košta 2.950 dolara po noći za dvije osobe koje mogu unajmiti cijelo ostrvo.
Još jedno popularno mjesto na Karibima je Plavo ostrvo na Bahamima zbog njegove privatne piste, za koju je Krolow rekao da je interesantna ljudima s privatnim avionima. Zemljište od 700 hektara prodaje se za oko 70 miliona dolara.
Krolow je rekao da je prošle sedmice primio pozive od ljudi sa jahtama, koji su doslovno kružili morem “pokušavajući pronaći sigurno mjesto za boravak”.
Boravak na jahtama
Neki se ipak odlučuju ostati na moru, prema riječima izvršnog direktora firme Burgess Yachts Jonathana Becketta.
On rezervisao jednu jahtu na sedam sedmica, te drugu na četiri sedmice, za porodice koje su odlučile provesti vrijeme pandemije na moru.
Djeca u ovim porodicama će se zabavljati, između ostalog, na kursevima kuhanja sa brodskim kuharom.