Ambasadorica Bodonyi: Želimo pomoći poslovnim ženama u BiH

0

Francuska ambasada u Sarajevu zajedno sa Udruženjem poslovnih žena u Bosni i Hercegovini čini sve kako bi se položaj žena u BiH popravio. To je težak posao, ali im, objašnjavaju, ide dobro.

U Francuskoj je položaj žena, kada je riječ o biznisu, dobar. Najbolji u Evropi. Čak jednu četvrtinu privatnih firmi u Francuskoj pokrenule su žene. Na važnim položajima u Francuskoj 40 posto bi trebale biti žene i to do 2020. godine. Francuska ambasada u Sarajevu pomoći će da Bosna i Hercegovina slijedi dobru francusku praksu.

–  Ne kažem da ženama treba dati vlast u potpunosti, ali treba pružiti ravnopravnost – kaže za novinsku agenciju Patria ambasadorica Francuske u BiH Claire Bodonyi.

– Mi se ne borimo da vlast preuzmemo od muškaraca. Želimo ići ukorak s muškarcima i želimo dati svoj doprinos. Radimo da popravimo stanje za više od polovine stanovništva u zemlji – kaže Bodonyi.

Na čelu Udruženja poslovnih žena u BiH je Aida Zubčević i i sama je privatna poduzetnica. Kaže kako u BiH je jako teško pokrenuti vlastiti biznis, pa su zbog toga i poslovne žene iz BiH u težem položaju nego žene iz nekih razvijenijih evropskih zemalja. Pritisak koje poslovne žene osjećaju u BiH osjetila je i na vlastitoj koži. U biznisu je, kaže, više od 20 godina. Jedina pomoć do sada bila joj je porodica. Konkretne pomoći države nema.

Na pitanje šta je to još zbog čega se žene iz BiH teško usuđuju pokrenuti biznis, ili uključiti u neka druga društvena dešavanja, Zubčević kaže da su žene odgovorne, i ne žele previše rizikovati. A, pokretanje biznisa u BiH je svakako veliki rizik.

Možda je loš položaj žena u BiH, kada je riječ o biznisima, dijelom i zbog našeg patrijarhalnog odgoja – kaže Zubčević.

Ali, ono što je za nas sada važno, i što nas ohrabruje, jeste to što su mnoge žene u BiH pokazale da mogu dati veliki doprinos društvu. I, mi ćemo ustrajati u tome. Učinit ćemo sve da im pružimo pomoć  –dodaje  Zubčević.

Udruženje poslovnih žena u BiH broji oko stotinu direktnih članica iz cijele BiH, i nekoliko stotina žena sa kojima udruženje sarađuje ili im pomaže na razne načine. Ta se pomoć često ogleda i kroz spajanje sa nekim međunarodnim organizacijama i društvima.

Ambasadorica Bodonyi kaže da je u sličnoj situaciji u kojoj je sada Bosna i Hercegovina ranije bila i Francuska. Ali, to se promijenilo. U Francuskoj je ženama mnogo lakše raditi nego ženama u BiH.

Žene u Francuskoj imaju bolje uslove gdje da ostave djecu dok su one na poslu. Francuski natalitet je zbog toga najbolji u Evropskoj uniji. U Francuskoj ne postoji socijalni pritisak na žene. Predsjednik Francuske Francois Hollande također traži paritet između muškaraca i žena – kaže ambasadorica Bodonyi.

Bodonyi ističe da je jedan od njenih ciljeva osnažiti i žene u ruralnim područjima Bosne i Hercegovine.

Mi smo u Francuskoj imali problem sa egzodusom ruralnog stanovništva, naravno, često zbog posla ali i zbog toga što se smatralo da biti poljoprivrednik i nije neko zanimanje. Onda je u Francuskoj nastalo udruženje koje je imalo za cilj zadržati ljude na selima i objasniti im vrijednosti poljoprivrednog zanimanja. To je danas poznati projekt ‘Francuske porodične kuće’. I to jako dobro funkcioniše. Žene iz rubnih dijelova se udružuju. Educiraju se. Prave nove vrijednosti. Njima je jako lijepo. Tu mogu ostvariti lijep život, moderan, mogu privređivati, ali ujedno biti i uz svoju porodicu –kaže ambasadorica Bodonyi. Dodaje da taj model želi preslikati i na Bosnu i Hercegovinu.