Do kraja augusta ove godine, stara i dotrajala trosjedna žičara na Bjelašnici bit će zamijenjena novim šestosjedom, a umjesto lifta koji je išao od međustanice do vrha Bjelašnice bit će postavljena četverosjedna žičara, potvrdio je za Faktor direktor preduzeća ZOI'84 Midhat Hubijar.
– Bjelašnica je postala pravo gradilište. Uveliko traju pripremni radovi. U toku je skidanje stubova, sajli, korpi, a jučer smo i demontirali polaznu stanicu trosjeda. Zadovoljni smo jer sve ide onako kako smo i planirali – kazao je Hubijar, dodavši da od sutra počinju pravi radovi, a to je postavljanje instalacija za vještačko osnježivanje staze.
Za projektovanje i izradu novih žičara i sistema vještačkog osnježivanja zadužena je poljska firma “Supersnow Spolka Akcyjna“, uz koju su u Konzorciju izvođača radova i švicarska kompanija “Bartholet Mashinenbau AG“ i sarajevsko preduzeće MGBH d.o.o.
Prema riječima Hubijara, prvi kontigent opreme novih žičara u Sarajevo bi trebao stići do polovine sljedećeg mjeseca.
– Prvu isporuku očekujemo do 15. maja. Radit ćemo parcijalno, a sve mora biti spremno do septembra – istakao je Hubijar.
Dodao je da je njihov dugonajavljivani projekt izgradnje restorana na vrhu Bjelašnice za sada na čekanju.
– Od toga nismo odustali, ali imamo jako puno posla sada i svi smo usmjereni na to da završimo prioritetne radove, a to su vještačko osnježivanje i novi vertikalni transport. Također je u planu i pravljenje vještačkog jezera na nadmorskoj visini od 1500 metara koje će se koristiti za vještačko osnježivanje. Moramo uraditi i osvjetljenje na stazi Kolijevka, a u planu je i probijanje još jedne staze – kazao je direktor ZOI-ija.
Naglasio je da se radi o kapitalnom projektu, te da će ovim Bjelašnica postati moderni skijaški i zimski centar, što je od velikog turističkog i ekonomskog značaja.
Vlada KS za ovaj projekat osigurala je 16 miliona KM.
(Izvor: Faktor)