Bill Gates pojasnio kada će se svijet vratiti u normalu

0

Amerikanci će možda tek od jeseni 2021. godine “moći biti potpuno sigurni” od COVID-19, rekao je Bill Gates u intervjuu s Judy Woodruff u utorak u emisiji PBS Newshour.

To je zato što će proći više od godinu dana prije nego što se cjepivo razvije i bude spremno za primjenu, tvrde istraživači koji rade na razvoju vakcine za COVID-19.

Njegovo predviđanje može se primjeniti na sve zemlje svijeta.

– Cjepivo je kritično, jer dok to ne učinite, stvari zapravo neće biti normalne. Društvo se može otvoriti do određene mjere, ali rizik od oporavka bit će tu dok ne budemo imali vrlo široku vakcinaciju – rekao je filantrop i milijarder Gates.

Socijalno distanciranje pomaže smanjenju broja slučajeva COVID-19. Cilj je, objasnio je Gates, smanjiti broj zaraženih do tačke u kojoj se mogu pratiti osobe iz neposrednog kontakta sa zaraženom osobom, kako bi se održali potrebni karantini.

Da bi ukazao na to kako će izgledati život u SAD od šest do 12 mjeseci, Gates je podsjetio na to šta se dešava u Kini.

– Vraćaju ljude na posao, ali oni nose maske i provjerava im se temperatura. Nema velikih sportskih događaja. Tako su uspjeli izbjeći veliki skok – rekao je Gates.

Postoji i mogućnost da će okupljanja biti dozvoljena, ovisno o godinama ljudi.

– Ako imate učionicu u kojoj će biti 30 mladih ljudi, možda bi to bilo u redu, jer ćemo njihovu ulogu u prenošenju bolesti shvatiti u sljedećih mjesec dana. Možda je toliko ograničena da ćemo moći biti daleko liberalniji s mladim ljudima koji se okupljaju nego što bismo bili sa sastarijom populacijom – kazao je Gates.

Ipak, naglasio je da se veća javna okupljanja „možda neće nastaviti dok se ne provede široka vakcinacija“.

Povrh toga, “povratak na privid normalnog” može se predvidjeti promatranjem ponašanja drugih zemalja. Švedska, na primjer, nije uvela toliko striktne mjere, pa će njihovo iskustvo biti informativno za ostale, objasnio je Gates.

Gates sarađuje s Institutom za zdravstvenu metriku i evaluaciju, globalnim istraživačkim centrom za zdravlje na Univerzitetu Washington, kako bi dodatno razumio “koje politike u kojim zemljama daju rezultate”.

D. S.