Bila je obećana zemlja, a sad ne liči na sebe: “Vraćam se u Hercegovinu”

0

Nekada je ovo bila obvećana zemlja. No, sele li Balkanci i dalje u Kanadu? Jedan je mladić otkrio da on i njegova djevojka o tome intenzivno razmišljaju.

– Cura i ja smo u dvadesetima i ozbiljno razmišljamo o preseljenju u Kanadu. Zanima nas vise o životu tamo trenutno i mogućnostima. Nemamo završene fakultete, pa nismo sigurni koliko to može utjecati na naše mogućnosti zapošljavanja i prilagodbu. Zanima nas mišljenje i iskustva naših ljudi koji su se već preselili u Kanadu. Koje su prednosti i nedostaci preseljenja i na što treba obratiti pažnju? Kakve su cijene nekretnina i najma te ako je neko tamo i radi neke poslove bez fakulteta, kakve su plaće za to i kako živite? Svaka informacija bi nam jako pomogla – napisao je nedavno na Redditu.

Odgovori koje je dobio vrlo su iznenađujući. Naime, gotovo nitko mu ne preporuča preseljenje u Kanadu, piše Dnevno.hr.

– Gledali smo prije nekoliko mjeseci, tamo je gore nego kod nas, plus hladno, Bože sačuvaj. Puno toga ovisi o lokaciji, vašem obrazovanju i poslu kojeg nađete. Koliko sam doznala u FB grupi, dosta je teško naći posao – jedan je od prvih odgovora.

Na to se javio jedan koji smatra da će sa srednjom stručnom spremom moći raditi jedino u Tim Hortonsu, kanadskom multinacionalnom lancu kafića i restorana, za 1300 eura i „živjeti s 10 Indijaca u dvosobnom stanu“.

– U pravu je, u Kanadi živim od 1996. godine. Ova zemlja je totalno otišla zadnjih četiri do pet godina. Za kojih desetak godina prodajem kuću i vraćam se u Hercegovinu – pišu mu ljudi.

Naime, većina potvrđuje da je upravo u posljednjih pet godina tamo došlo do drastičnog pogoršanja životnih uslova i prilika. Tvrde, najam je postao preskup i neodrživ za plaćanje, posebno nakon velikog priljeva imigranata. Dodaju da je sistem preopterećen.

‘Kanada nije ono što je bila, nemojte nikako’

– Smještaj neljudski skup jer uvoze Indijce kao da su na pokretnoj traci, a plaće niže nego u Evropi. Zdravstvo u totalnoj banani. Moji bratići su nakon 30 godina u Kanadi otišli u Austriju. Iako su rođeni i odrasli u Kanadi, kažu da tamo život više nema smisla te da je za mlade skoro nemoguć – jedan je od komentara.

Kanada je od 2005. primila više od 3,9 miliona novih državljana, a gotovo jedna trećina dolazi iz Indije, Filipina ili Kine. Te su zemlje dominirale migracijom u Kanadu gotovo dvije decenije, prema analizi imigracije CTVNews.ca. Indija je držala prvo mjesto od 2021. i od 2007. do 2013., dok su Filipini bili broj 1 od 2014. do 2020. Indija i Filipini zajedno čine gotovo četvrtinu svih novih građana od 2005. godine.

Mnogi iznova spominju da je proteklih godina uselilo mnogo Indijaca što je dovelo do disbalansa na tržištu rada, a i po pitanju smještaja.

– Teško je pronaći posao, računajte da će biti teško pronaći i posao na pola radnog u dućanu bez nekakve veze. Ja imam godine radnog iskustva i faks pa mi je bilo teško ubosti posao, jedino preko dobre preporuke. Smještaj je skup, namirnice su skupe, vize su skupe, sve je skupo. Dobit ćete vize na godinu dana i nakon toga vas čeka ponovno apliciranje i hrpa novaca u vjetar. Ako u prvih godinu dana uspijete nešto ušparati, što iskreno sumnjam, to ćete sve potrošiti na vize u sljedećoj godini. Računajte da vam treba minimalno dvije, tri godine da počnete normalno živjeti ako uspijete srediti papire – iskreno im poručuje Hrvat koji živi i radi u Kanadi.

Podsjeća, da su otišli prije 10 ili 15 godine, to bi bila dobra odluka, no sada više nije.

– Gledajte Evropu i nešto bliže. Mada je trenutno sra*e svugdje na svijetu tako da sve ovisi od čega bježite i šta tražite – zaključuje.