Gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić posjetio je porodično preduzeće “Kondor D.M.” koje se bavi izradom odjeće i obuće od kože i koje plan za proširenje proizvodnje ne može da ostvari zbog problema sa lošim naponom električne energije, a prepreku im predstavljaju i granične barijere.
Dragan Bilić, vlasnik preduzeća koje se skoro 20 godina bavi izradom kožne konfekcije i galanterije, a primarna djelatnost od 2012. godine im je proizvodnja obuće, rekao je da je od januara u planu pokretanje još jedne proizvodne linije za strane partnere, kao i proširenje linije za domaću proizvodnju, što će otvoriti bar još 50 novih radnih mjesta.
Prema njegovim riječima, oko 95 odsto proizvodnog kapaciteta zasnovano je na proizvodnji obuće, do 2017. godine proizvodili su samo za inostranog partnera – “Diadoru” iz Italije, a ove godine su proširili ponudu i na domaće tržište i lansirali brend anatomske obuće “Kondor”.
“U fazi smo rješavanja problema lošeg napona električne energije. Smatramo i da država nema sluha i ne prati firme koje se kontinuirano razvijaju. Nema odgovarajuće pomoći za nabavku opreme, kao ni za neke infrastrukturne projekte koji su za nas veoma važni, jer bi takva pomoć doprinijela da broj radnika u najmanju ruku bude udvostručen”, ukazao je Bilić.
Kada je riječ o izvozu, Bilić napominje da se neke stvari moraju brže realizovati.
“Sistem nam je prilično spor, za neke dodatne klauzule se dugo čeka. Inostrane firme nemaju taj problem i kod njih se to rješava u roku od dva dana. Poslovanje bi nam bilo neuporedivo lakše da ne moramo da sirovine i robu prevozimo preko nekoliko granica, na kojima je skoro uvijek gužva. Čekanje na granicama je za nas veliki hendikep, jer ukoliko dođe do zastoja moramo da plaćamo penale”, pojašnjava Bilić.
Gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić rekao je da su najveći problemi za razvoj privrede nesređena politička situacija u BiH i granične prepreke između država.
“Svi koji donose odluke i misle dobro ljudima koji ih biraju na odgovorne dužnosti moraju da obrate mnogo više pažnje na smirivanje strasti i porade na prevazilaženju ovih problema. Ovdje radi stotinu ljudi koji od svog rada izdržavaju porodice, a vlasnici imaju teškoće u poslovanju, kojih ne bi bilo da posluju u stabilnoj zemlji. Još jednom pozivam sve koji imaju uticaja da razmisle o prioritetima i da se posvete rješavanju problema od kojih zavisi opstanak svih nas”, poručio je Mićić.
U preduzeću “Kondor D.M.” radi oko 100 zaposlenih, a ženska radna snaga čini više od 90 odsto kolektiva.
Srna