BiH dobila grant od 96,8 mil eura za autoput

0

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH dr. Denis Zvizdić učestvuje na Samitu premijera Zapadnog Balkana (WB6+EU8) u poljskom gradu Poznanju. Na Samitu koji se održava u okviru Berlinskog procesa Bosni i Hercegovini je odobren paket od tri investicijska projekta u oblasti transporta, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.

Riječ je o grant sredstvima u iznosu 96,8 miliona eura za dionice autoputa na Koridoru Vc (dijelovi dionica Vukosavlje – Doboj, Zenica sjever – Žepče jug i Žepče jug – Doboj jug). Ukupna vrijednost ova tri projekta iznosi 433,39 miliona eura.

Predsjedavajući Zvizdić je tokom svog obraćanja  rekao da budućnost članstva u EU ostaje za Bosnu i Hercegovinu i cijelu regiju put koji nema alternativu i  da je perspektiva članstva  poticaj za sve reformske procese u društvu, javnoj upravi i privredi. Naglasio je da puna integracija Zapadnog Balkana služi najboljem interesu kontinenta i da je neophodno  zadržati zamah proširenja utemeljen na regionalnoj saradnji, dobrosusjedskim odnosima i načelu vlastite zasluge. Dodao je da, iako su u različitim fazama reformi i razvoja, zemlje dijele jednu zajedničku osobinu – da su ispod evropskog prosjeka po razvijenosti.

Stoga je potrebno da države Zapadnog Balkana, rekao je predsjedavajući Zvizdić, udruže napore kako bi prevladale taj jaz i  građanima pružile viši životni standard, bolju socijalnu i zdravstvenu zaštitu, bolje obrazovanje i pravedniju raspodjelu društvenog bogatstva  ili se u suprotnom suočavaju sa društvenom i političkom nestabilnošću.

Predsjedavajući Zvizdić je rekao da su dobra politička saradnja, politička stabilnost i ekonomske reforme osnovni preduvjeti za prevladavanje glavnih problema na Zapadnom Balkanu, te da je zajedničko tržište puno privlačnije investitorima ako nije podijeljeno nacionalnim granicama. Istakao je hitnu potrebu za proširenjem povezanosti unutar regije, kao i između regije i EU. Dodao je da povezanost treba shvatiti u mnogo širem smislu od izgradnje infrastrukture i uključiti poslovnu i digitalnu povezanost, kulturnu razmjenu i  mlade čime bi se povećala sposobnost regije da se takmiči na globalnom tržištu.

On je dodao da je Bosna i Hercegovina aplicirala sa najvećim brojem investicijskih projekata i dobila najveći iznos grant sredstava u sklopu Investicijskog okvira za Zapadni Balkan (WBIF)  za 2019. godinu u vrijednosti oko 118 miliona eura. Istakao je da je WBIF u BiH do sada podržao 25 projekata, procijenjene ukupne vrijednosti 3,3 milijarde eura.

Predsjedavajući Zvizdić je iskazao uvjerenje da je za sve zemlje od vitalne važnosti da se što prije provedu mjere predviđene Konsolidiranim višegodišnjim akcijskim planom za regionalno privredno područje na Zapadnom Balkanu (MAP REA), čime bi ekonomije zemalja Zapadnog Balkana bile privlačnije investitorima, a što bi dalje dovelo do ubrzanja ekonomskog rasta i pripremilo ekonomije za ulazak u EU.

„S dubljom ekonomskom integracijom šaljemo i jasnu političku poruku, koja pokazuje da je produbljivanje međusobne saradnje i prevladavanje otvorenih problema u zajedničkom interesu svih nas“, rekao je predsjedavajući Zvizdić.

Predsjedavajući Zvizdić je konstatovao da je što se tiče implementacije obaveza preuzetih na prethodnim samitima Berlinskog procesa i  Višegodišnjeg akcionog plana za Regionalno ekonomsko područje u okviru WB6, potvrđenoga na Samitu u Trstu, postignut određeni napredak, ali da je potrebno pojačati napore u pojedinim oblastima.

Izrazio je zadovoljstvo što su tokom današnjeg Samita podržane dvije značajne deklaracije: Deklaracija o priznavanju akademskih kvalifikacija na Zapadnom Balkanu i Deklaracija Zapadnog Balkana o Romima i proširenju Evropske unije. Pozdravio je potpisivanje Memoranduma o uspostavi Međunarodnog instituta za održive tehnologije  u Jugoistočnoj Evropi, kao i regionalnog Sporazuma o smanjenju troškova rominga, koji je jasan primjer kako saradnja donosi vidljivu korist građanima.

Predsjedavajući Zvizdić je naglasio da digitalna transformacija društava i ekonomija zemalja regije mora biti visoki zadatak u agendi i vladama i poslovnim udruženjima i preduzećima.

„Regija mora iskoristiti mogućnosti koje digitalizacija pruža kako bi postala poželjnije mjesto za poslovanje i nove investicije, ali i da bi se digitalno opremljene, osposobljene i umrežene  kompanije iz regije što bolje pozicionirale na međunarodnom tržištu“, rekao je predsjedavajući Zvizdić.

On je pozdravio  plan Evropske komisije da ažurira i osnaži Investicijski okvir za Zapadni Balkan u narednom periodu, stavljajući fokus na okoliš i održivu energiju i istakao da je kofinansiranje projekata u okviru Connectivity agende i Regionalnog ekonomskog prostora od velike važnosti za zemlje regije. 

Na kraju svog izlaganja predsjedavajući Zvizdić je apelovao na zemlje članice EU, sa kojima ekonomije Zapadnog Balkana  ostvaruju odličnu ekonomsku saradnju, da podrže argumentaciju zemalja pogođenih zaštitnim mjerama EU na uvoz proizvoda od čelika, te da prilikom glasanja o reviziji ovih mjera  uzmu u obzir izraženu potrebu da se narušena tradicionalna trgovina u ovoj oblasti vrati u svoje prijašnje okvire, saopćeno je iz Vijeća ministara.