BiH bi mogla dobijati plin iz Izraela

0

Bosna i Hercegovina trenutno dobija samo plin iz Rusije, a u planu je gradnja plinovoda kojim bi dobijala i plin iz Azerbejdžana.

No, zanimljivo je da bi u narednih nekoliko godina mogla početi dobijati i plin iz Izraela. U toj državi su prije nekoliko godina otkrivene ogromne rezerve, a Tel Aviv sada traži najbolji način da počne izvoz u Evropu, uključujući Balkan, i naravno BiH, piše BiznisInfo.

Bugarska vlada je prošlog mjeseca iskazala interes za isporukom izraelskog plina do planiranog „plinskog čvorišta Balkan“.

Bugarska vlada izražava interes za potencijalnim isporukama plina iz izraelskih zaliha, koje su procjenjene na 1.000 milijardi kubnih metara a čije bi korištenje trebalo početi 2019. godine, navela je bugarska vlada prošlog mjeseca.

Jedna od mogućih ruta izvoza plina iz istočnog Sredozemlja, preko Grčke, do čvorišta u Bugarskoj

Bugarska želi graditi plinovod ka Grčkoj koji bi trebao biti ulazna tačka za izraelski plin u regiju Jugoistočne Evrope. U Bugarskoj bi se gradilo čvorište odakle bi se taj plin distribuisao u druge države, uključujući BiH. Bulgarsko ministarstvo najavilo je da planira objaviti tender za gradnju plinovoda prema Grčkoj ove jeseni.

Inače, Izrael je u aprilu ove godine zvanično najavio svoju ambiciju da počne izvoziti plin u Evropu, kada je potpisan preliminirani sporazum s Kiprom, Grčkom i Italijom o gradnji plinovoda ispod Sredozemnog mora vrijednosti 6 do 7 milijardi dolara.

Ovo bi trebao biti najduži i najdublji podmorski plinovod na svijetu, javio je tada Financial Times. Plinovod bi bio dug 2.200 kilometara i išao bi do 3 kilometra dubine. Yuval Steinitz, izraelski ministar energije, tada je najavio da bi projekt trebao biti završen do 2025. 

Steinitz je tada rekao da bi dosad otkrivena nalazišta mogla biti samo vrh ledenog brijega i da bi Izrael potencijalno mogao imati više od 3.000 milijardi kubnih metara plina za izvoz u narednih nekoliko godina.

S druge strane, mnogi vjeruju je jedna druga ruta izvoza izraelskog plina vjerovatnija, a to je ona preko Turske. Ova ruta je najlogičnija s ekonomskog i tehičkog aspekta, ali su najveći problem politički odnosi Tel Aviva i Ankare koji često variraju.

Na Svjetskom energetskom kongresu u Istanbulu koji je održan prošlog mjeseca, izraelski ministar Steinitz je rekao da Turska i Izrael planiraju potpisati sporazum o izgradnju plinovoda do kraja godine.

Plinovodi TANAP, TAP i IAP bi trebali dovesti plin iz Azerbejdžana

Želimo izgraditi plinovod kako bismo mogli izvoziti prirodni plin iz Izraela u Tursku, rekao je tada Steinitz, dodajući da bi plin mogao preko Turske biti transportovan dalje na Balkan i u Evropu.

Stučnjaci procjenjuju da bi za izgradnju plinovoda između Izraela i Turske trebale oko 4 godine, a da se u tom periodu mnogo toga može promijeniti na energetskom tržištu.

Inače, Izrael bi se na taj način mogao povezati s plinovodom koji se već gradi, a koji će plin iz Azerbejdžana dovoditi do Evrope, a vjerovatno i do BiH.

Riječ je o Trans-Anadolijskom plinovodu (TANAP, kroz Tursku), na koji će se nadovezati Trans-jadranski plinovod (TAP; Grčka, Albanija, Italija).

BiH bi trebala biti povezana s TANAP-om i TAP-om preko Jadransko-jonskog plinovoda (IAP), čija je izgradnja u planu i kojim bi se u našu zemlju u budućnosti trebao dopremati plin iz Azerbejdžana.

Drugim riječima, ako se Izrael poveže s TANAP-om, otvorit će se mogućnost da se BiH na taj način snabdijeva i plinom iz Izraela, odnosno iz istočnog Sredozemlja, kao i onim iz Azerbejdžana, naravno pod uslovom da svi ovi plinovodi budu izgrađeni.

BiH trenutno dobija plin samo iz Rusije, i to rutom preko Ukrajine i Srbije.

(Autor: BiznisInfo)