Dugovanje Konzuma prema domaćim dobavljačima, u iznosu od 130 miliona maraka, neće biti isplaćivano prije 1. augusta, rečeno je, između ostalog, na sastanku predstavnika domaćih institucija sa povjerenikom Hrvatske vlade za Agrokor Antom Ramljakom, piše Faktor.
– Postavljen je rok do 31. jula da se završe svi pravni poslovi na tome da Mercator preuzme poslovanje Konzuma i Velproa u BiH, što podrazumijeva ne samo preuzimanje prodajnih mjesta, nego i radnika i dugovanja prema dobavljačima. Nakon što budu završene sve procedure na preuzimanju iz Mercatora su dali uvjeravanja da će izmiriti i sve dugove prema dobavljačima i to tako što će sa svakim pojedinačno obaviti pregovore i sklopiti aranžman o dinamici plaćanja – saznaje Faktor od izvora bliskih učesnicima sastanka sa Ramljakom.
Često se spominje kako je Konzum za prva tri mjeseca ove godine svoj dug prema bh. firmama smanjio za 20 miliona maraka, odnosno sa 150 miliona KM na 130 miliona KM. Zanimljivo je da to nije uradio iz svojih prihoda nego uzimanjem novog kredita kod Sberbank. Zbog toga su i prestala izmirenja starog duga nakon ove isplate, jer Konzum nije imao više mogućnosti za nova zaduživanja.
– Mercator je i s te strane u povoljnijoj poziciji od Konzuma, jer je kreditno sposobniji. Naime veliki broj prodavnica u BiH je i dalje u vlasništvu Mercatora, a ne Konzuma. Osim toga, Mercator je manje zadužen od Konzuma, tako da lakše može doći do novca. Također, na sastanku su predstavnici Mercatora istaknuli da će, nakon što preuzmu Konzum i Velpro, sve nove obaveze koje budu imali, plaćati u zakonskom roku od 60 dana – rekao je izvor..
U toku sastanka je rečeno da je u prvom kvartalu ove godine bilo slučajeva “ispumpavanja” novca iz Agrokorovih kompanija u Hrvatsku.
– Ne radi se o velikim iznosima. Radilo se o tome da su firme iz Hrvatske koje su vezane za Agrokor imale prioritet prilikom izmirivanja obaveza Konzuma prema njima. Dakle, nije se radilo o nekom izvlačenju novca za plaćanje koncernovih dugova ili kredita, nego o tome da su plaćane obaveze za isporučenu robu, koje bi ionako dospjele na naplatu. Međutim, od 1. aprila, kada su naše inspekcije “ušle” u Agrokorove kompanije u BiH, a prije svih u Konzum, takva praksa je prestala. Naime, prema našim zakonima, lista prioriteta se mora sačiniti na osnovu starosti obaveze, odnosno prvo se moraju isplaćivati najstarije fakture. Od 1. aprila naši inspektori neprestano vrše kontrole i osigurali su da se poštuju te zakonske odredbe, a ne da prioritet imaju oni koji su “bliži vatri” – naveo je sagovornik.
Konzum do novca nije dolazio samo putem bankarskih kredita, nego i pozajmicama od drugih Agrokorovih firmi u BiH, poput Sarajevskog kiseljaka i Leda.
– Na sastanku je jasno poručeno Ramljaku da Konzum neće vraćati te pozajmice, nego će one biti pretvorene u suvlasnički kapital ovih firmi u Konzumu i to je ono što je na kraju i dogovoreno – dodao je izvor.
Iako su iz Mercatora poručili da će preuzeti Konzumove i Velproove radnike, već sada je izvjesno da će biti otpuštanja. Pojedine prodavnice naprosto nisu rentabilne i proizvode gubitke, tako da će se morati zatvoriti. Radi se o tome da na pojedinim lokacijama ima dvije ili više Konzumovih prodavnica udaljenih samo nekoliko desetaka metara jedne od drugih. U takvim slučajevima, najmanje prodavnice će biti zatvorene.
Ono što je rečeno Ramljaku, ali i predstavnicima Mercatora, jeste da niko od tih radnika ne smije ostati na ulici, odnosno da se radnici ne smiju otpuštati prije nego što se za svakog od njih pripremi plan zbrinjavanja, u saradnji sa Vladom FBiH i Ministarstvom trgovine i turizma FBiH.
Izvor: Faktor