Drvna industrija jeste jedna od najjačih privrednih grana BiH, o čemu svjedoči i podatak da je u prvom kvartalu ove godine pokrivenost uvoza izvozom u ovom sektoru iznosila 397 odsto, izjavila je danas u Sarajevu sekretar Asocijacije drvne industrije i šumarstva pri Spoljnotrgovinskoj komori BiH Selma Bašagić.
Bašagićeva je, prije sjednice Skupštine Asocijacije, rekla da je izvoz drvne industrije u prva tri mjeseca iznosio više od 264 miliona KM, što je više za 19,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok je uvoz iznosio 66,6 miliona KM. Ona je navela da se od ukupnog izvoza 41 odsto odnosi na namještaj, te da se taj procenat stalno povećava, javlja Srna.
Prema njenim riječima, najznačajnija izvozna tržišta za namještaj su NJemačka, Hrvatska, Srbija, Slovenija, a rezana građa se značajnije izvozi u Egipat, Kinu i zemlje regiona. Bašagićeva je podsjetila da je drvna industrija BiH u prošloj godini ostvarila izvoz od 1,059 milijardi KM, što je za 5,7 odsto više nego 2014. godine.
U okviru toga, izvoz proizvoda u grupi drvo i proizvodi od drveta činio je 62,6 odsto, a izvoz namještaja i montažne drvene gradnje 36,2 odsto, što je povoljnije sa aspekta izvoza finalnih proizvoda od drveta, nego 2014. godine.
Predsjednik Asocijacije Suhad Ećo rekao je da privrednici imaju problema sa veoma sporim povratom PDV-a. Prema njegovim riječima, neke firme čekaju i po šest mjeseci, što je jako loš odnos zemlje prema privrednicima jer se time dovodi u pitanje njihova likvidnost. Ećo smatra da je neophodno da, prvenstveno, izvozne firme imaju prednost kod povrata PDV-a. Kada je riječ o porezima i zakonskoj regulativi koja je ukinula povlasticu za izvoznike čiji je izvoz veći od 30 odsto, a kojom su bili oslobođeni plaćanja 10 odsto od poreza na dobit, on je naveo da su drvoprerađivači to prihvatili, ali su očekivali od federalne Vlade da će biti donesen zakon kojim će se uvesti neki podsticaji za izvoz, što još nije urađeno.
Ećo je rekao da su drvoprerađivači tražili da se Savjet ministara BiH pozabavi drvnom industrijom, kao što se bavila i mljekarima, te izvoznicima mesa, jer ova grana privrede ima potencijala i trebalo bi da bude tretirana kao strateška grana.
“U BiH ima jako puno firmi u ovoj grani koje bilježe rast, tako da one moraju dobiti podršku kroz jeftina sredstva, kao što je urađeno u nekim bankama, gdje su kamate smanjene”, naglasio je Ećo. On je ponovio da zakon o šumama u Federaciji BiH još nije donesen, da je još u proceduri, zbog čega privrednici u drvnoj industriji počinju da gube ugovore, a imaju problema i prilikom otkupa sirovine.