Iako nemate nikakvih transakcija preko računa u nekoj banci već duže vrijeme, banka ima pravo da vam naplati vođenje računa.
Neke banke to pravo iskoriste, pa se građani iznenade kada i nakon nekog vremena stigne obavještenje da su banci u kojoj su nekad imali otvoren račun, dužni određeni iznos za vođenje računa, piše Blic.
– Jednostavno sam prešla u drugu banku, jer nisam bila zadovoljna uslugom. Otvorila sam drugi račun u drugoj banci, a onda su me iz prethodne banke obavijestili da sam im dužna oko 20 KM, iako taj račun nisam više ni koristila – kaže Banjalučanka Milana K.
U Udruženju banaka BiH kažu da se nakon godinu dana neaktivnosti po Zakonu o bankama RS račun klijenta gasi, a da u tom periodu banke imaju pravu da naplate vođenje računa i kada nema prometa preko tog računa.
– Da li neka banka naplaćuje ili ne vođenje neaktivnih računa je crno na bijelo regulisano ugovorom između klijenta i banke tako da ne može da bude nikakvih iznenađenja – kaže Radovan Bajić iz Udruženja bankara.
On ističe da bi najkorektnije bilo da klijent koji više ne želi da radi sa nekom bankom sam odjavi račun.
– Time će klijent biti siguran da neće biti troškova vođenja računa – ističe Bajić.
Banke za redovno vođenje računa mjesečno uzimaju od 1 KM do 3 KM. U udruženjima potrošača RS kažu da građani rijetko čitaju ugovore, te napominju da bi ih u bankama trebalo bolje upoznati sa svim obavezama i naknadama koje ih očekuju.
U Agenciji za bankarstvo RS kažu da je Zakonom o bankama RS propisano da korisnik može raskinuti ugovor o otvaranju i vođenju računa u bilo kom trenutku, bez plaćanja naknade i bez otkaznog roka, osim ako je ugovorom određen otkazni rok koji ne može biti duži od 30 dana.
– Zakonom je takođe propisano je da je korisnik, ukoliko raskine ugovor o otvaranju i vođenju računa, dužan da plati naknadu samo za usluge izvršene do dana raskida, a ako je takva naknada plaćena unaprijed, banka je dužna da mu vrati srazmjerni dio plaćene naknade – kažu u Agenciji.
Od platnog prometa 81 milion KM
Prihodi od platnog prometa banaka lani su iznosili 81 milion KM i čine 56 odsto ukupnih operativnih prihoda.
– Prihode od platnog prometa čine prihodi po osnovu transakcija u unutrašnjem i međunarodnom platnom prometu, vođenja računa fizičkih i pravnih lica, plaćanja u unutrašnjem i međunarodnom platnom prometu i slično – navode u Agenciji za bankarstvo RS, prenosi Blic.