Uspon kineskog diva Huaweija je pod prijetnjom jer sve veći broj vlada izražava zabrinutost da bi se njegova tehnologija mogla koristiti za špijuniranje u korist Kine.
No, kampanja američke vlade protiv ove kompanije može tek usporiti njen rast, s obzirom na dominantnu poziciju koju je Huawei već osigurao kada je riječ o petoj generaciji (5G) bežičnih (wireless) tehnologija.
Kompanija ima vjerne mušterije na tržištima u razvoju i dijelovima Evrope. Osim toga, očekuje se da će postati najveći prodavač pametnih telefona na svijetu već naredne godine.
“Američka kampanja će samo usporiti poslovni rast Huaweija u nekim zemljama Evrope i azijsko-pacifičkoj regiji. Ne vjerujem da se će Huawei povući sa bilo kojeg tržišta u bliskoj budućnosti”, rekao je Charlie Dai, analitičar firme Forrester sa sjedištem u Pekingu.
Globalna dominacija Huaweija izazvala je zabrinutost u SAD, gdje je kompanija optužena da prodaje proizvode koje kineska vlada može koristiti za špijuniranje.
Kome pripada budućnost
Najnoviji potez protiv kompanije došao je u ponedjeljak, kada je američko ministarstvo pravde podnijelo optužnicu kojom je Huawei optužen za krađu trgovačkih tajni, opstrukciju pravde, bankarsku prevaru i kršenje američkih sankcija Iranu. Kompanija negira sve optužbe.
“Sumnje protiv Huaweija su duboke i postoji kampanja u kojoj učestvuju obje stranke, cijela vlada u Vašingtonu, da se zaustavi ova firma ne samo u SAD već širom svijeta”, kaže Samm Sacks iz nevladine organizaije “New America”.
Napadi na Huawei zapravo odražavaju sve veće rivalstvo između Kine i Vašingtona za kontrolu tehnologija budućnosti.
Postoji naročita zabrinutost u vezi s 5G tehnologijama koje će se koristiti za prenos ogromne količine podataka, povezivanje robota, upravljanje autonomnim vozilima i drugim osjetljivim uređajima.
Ako američka vlada odluči da dodatno zaoštri sukob tako što će spriječiti Huawei da kupuje američke dijelove, kao što je već uradila sa drugom kineskom kompanijom ZTE prošle godine, to bi moglo nanijeti veliku štetu Kinezima.
“Huawei je manje ovisan o američkim dijelovima od ZTE-a, ali bez pristupa američkoj tehnologiji, čak ni on neće preživjeti dugo,” kaže Dan Wang, analitičar firme Gavekal.
I dalje u dobroj poziciji
Za sada, Huawei je i dalje u jakoj poziciji da vodi u razvoju 5G mreže.
Kompanija je saopštila da je potpisala 30 ugovora za 5G, i radi sa još 50 wireless kompanija na komercijalnim testovima. Također je jedan od najvećih vlasnika 5G patenata.
Huawei je potrošio decenije na izgradnji snažnog prisustva na raznim tržištima širom svijeta, gdje je imao uspjeha zahvaljujući pouzdanoj opremi i povoljnoj cijeni.
Trenutno je Broj 1 u svijetu kao proizvođač telekomunikacijske opreme, uprkos činjenici da je američko tržište za njega zatvoreno.
Osim toga, Huawei je prošle godine prestigao američki Apple na poziciji drugog najvećeg proizvođača pametnih telefona na svijetu, a očekuje se da naredne godine svrgne Samsung sa prve pozicije.
Problemi u Evropi
Kompanija negira da su njeni proizvodi rizik za nacionalnu sigurnost. Ističu da je riječ o privatnoj kompaniji koja nema veze sa kineskom vladom. No, njena međunarodna reputacija ipak je na udaru.
Poljske vlasti uhapsile su jednog uposlenika Huaweija prošlog mjeseca pod optužbama za špijuniranje u korist kineske vlade. Kompanija je ubrzo nakon toga otpustila tog uposlenika, navodeći da su njegovi potezi narušili ugled firme.
U decembru, Kanada je uhapsila izvršnu direktoricu Huaweija Meng Wanzhou, na zahtjev SAD. Amerika traži njeno izručenje pod optužbama za kršenje američkih sankcija Iranu. Meng, kćerka osnivača Huaweija Rena Zhengfeija, negira sve optužbe.
Posljednjih mjeseci Australija i Novi Zeland ograničili su Huawei u snabdijevanju opreme za 5G mrežu. Njemačka i Kanada razmišljaju o sličnim mjerama.
Vodeći svjetski mobilni operater Vodafone stavio je na čekanje upotrebu opreme Huaweija u svojoj mreži u Evropi, dok vodi razgovore sa upravom kineske firme.
U Velikoj Britaniji, Huawei je pod nadzorom vladinog panela koji je upozorio prošlog ljeta na nove rizike. Pritisak je prešao granice telekom industrije, a organizacije i univerziteti poput Oxforda saopštile su da će prestati prihvatati novac Huaweija.
Ugledni američki univerziteti također se distanciraju od kompanije, odnosno njenog novca i opreme.
Uprava Huaweija prihvatila je činjenicu da ambijent za njih postaje nepovoljniji.
“Narednih godina, cijela situacija neće biti optimistična kako smo zamišljali. Moramo se pripremiti na teškoće”, rekao je Ren nedavno.
Huawei vjerovatno neće ponoviti visoku stopu rasta koju je bilježio posljednjih 30 godina, i morat će otpustiti neke uposlenike i smanjiti troškove rada, dodao je Ren.
Usljed talasa negativnih vijesti, kompanija je pojačala svoju PR kampanju.
Ren, koji rijetko govori za medije, dao je dva intervjua prošle sedmice.
Rekao je da očekuje da Huawei ostvari prihode od 125 milijardi dolara ove godine, 15 posto više nego lani.
Jači od konkurencije
Huawei je 2017. imao rast od 16 posto. Njegovi najveći rivali (u prodaji opreme za telekome), finska Nokia i švedski Ericsson, te godine su imali pad prihoda.
Kineska kompanija i dalje ima dobru poziciju u mnogim tržištima u razvoju, koja vjerovatno neće napustiti njenu opremu.
Prihodi u Evropi, Bliskom Istoku i Africi porasli su za 5 posto 2017. na 25 miliona dolara. U azijsko-pacifičkoj regiji su imali još jači rast od 10 posto.
Analitičari predviđaju da će kupci u tim regijama nastaviti saradnju s Huaweijem zbog konkurentne cijene i osjećaja lojalnosti.
“Razvoj 5G mreže bit će skup jer ona zahtijeva mnogo više baznih stanica nego ranije generacije”, kazao je Kenny Liew, telekomunikacijski analitičar u firmi Fitch Solutions.
Mobilni operateri će nastojati da snize cijenu koliko god je to moguće, i jedan od načina će biti da odaberu jeftiniju, ali pouzdanu opremu koju će osigurati Huawei.
Pružatelji wireless usluga u Indiji, koji vode brutalni rat cijenama, vjerovatno će se odlučiti za opremu Huaweija kao jeftiniju opciju, u svjetlu finansijskog pritiska.
Huawei je ranijom saradnjom sa zemljama poput Južnoafričke Republike i Nigerije osigurao lojalnost u tim državama.
Politička kretanja
Huawei bi također mogao profitirati od otvaranja kineskog tržišta stranim pružateljima usluga, poput britanskog BT-a, koji je prošle sedmice postao prva strana telekom grupa koja je dobila dozvolu za direktnu prodaju usluga u Kini.
“Ovaj potez je od direktne koristi za Huawei”, rekao je Dai.
BT će možda trebati pomoć Huaweija da pruži bolje usluge na domaćem tržištu, a bliže poslovne veze mogu pomoći Huaweiju izvan Kine.
Osim prodaje telekomunikacijske opreme, Huaweijev biznis sa pametnim telefonima je u velikom usponu.
Kompanija je prodala više od 200 miliona uređaja 2018., 30 posto više nego godinu ranije.
Politička kretanja također bi mogla pogodovati Huaweiju.
Države koje su profitirale od kineskih investicija neće biti raspoložene da nametnu zabranu za opremu Huaweija zbog mogućih geopolitičkih reperkusija, smatra Liew.
Poljska i Češka nastoje balansirati sigurnosne veze sa SAD sa svojom potrebom za kineskim investicijama.
Poljska navodno pokušava izgladiti odnose sa Pekingom nakon hapšenja uposlenika Huaweija. Poljska je najveći trgovinski partner Kine u regionu, prema podacima Svjetske banke.
Kineski zvaničnici negodovali su zbog rastućeg pritiska s kojim se Huawei suočava u Zapadnoj Evropi.
Nakon najave Vodafona u petak, kineski ambassador u Evropskoj uniji Zhang Ming rekao je da se kineske kompanije u Evropi suočavaju s diskriminacijom.
Zhang je upozorio bi bilo kakvi pokušaji da se ograniči korištenje kineske tehnologije razvoju 5G mreže u Evropi mogli imati imati “ozbiljne posljedice” za globalnu ekonomsku i naučnu saradnju.