Možda i najveći gubitnik Trumpove agresivne carinske politike mogao bi biti Apple. Njegove su dionice izgubile skoro 10% vrijednosti izbrisavši preko 300 milijardi dolara tržišne vrijednosti njezinim vlasnicima.
Naime, oko 85% iPhonea proizvodi se u Kini sada s 54% carine, ostalih 15% u Indiji s 26% dodatnih nameta, a 33% tih iPhonea prodaje se u SAD-u.
Apple bi se mogao suočiti s tarifnim troškovima od 39,5 milijardi dolara prema prvim analizama, jer je 100% iPhonea prodanih u SAD-u proizvedeno u Kini, ali i 90% Macova, 90% Appleovih satova, 80% iPada i 35% Airpoda, dok je većina ostalih proizvedena u Vijetnamu.
Time bi izgubili 1/3 operativne dobiti. Da bi to kompenzirali kroz cijenu bilo bi je potrebno dići za 40% što bi drastično smanjilo prodaju.
Da si samo 10% opskrbnog lanca premjeste iz Azije u SAD i to uz velike poremećaje u procesima, Apple bi trebao 3 godine uz ogromne troškove u desecima milijardi dolara, a da se njihova kompletna proizvodnja preseli u SAD, potrošači se mogu oprostiti od svojih iPhonea od 1.000 dolara jer bi cijena od oko 3.500 dolara bila realnija za iPhone proizveden u New Jerseyju ili Texasu.
Apple je 2018. godine bio izuzet od tadašnjih Trumpovih carina i sada razumijemo zašto je Tim Cook bio u Bijeloj kući i Trumpu najavio njihov plan ulaganja od 500 milijardi dolara u SAD-u u sljedeće četiri godine.
Bez obzira što je Tim tada poljubio prsten, za sada Apple nije izuzet, a sudeći po reakcijama tržišta, neće ni biti pa ako si na kraju zaista ne osiguraju izuzeće, to bi moglo biti pogubno za njih, prenosi SEEbiz.