Američka ekonomija u prvom je tromjesečju pala 4,8 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, najsnažnije od prvog tromjesečja 2009., pokazao je u srijedu izvještaj ministarstva trgovine.
Oštar pad ekonomije, nakon rasta od 2,1 posto u prethodnom tromjesečju, posljedica je paralize gotovo cijele zemlje uslijed strogih mjera karantene kojima vlasti nastoje spriječiti širenje pandemije koronavirusa.
Time je okončano najduže razdoblje rasta ekonomije u istoriji SAD-a.
Ekonomisti iz Reutersove ankete očekivali su u prosjeku pad od oko četiri posto, s tim da su najpesimističniji predviđali pad za čak 15 posto.
Najnovije brojke odražavaju nagli pad privredne aktivnosti u zadnje dvije sedmice marta, zbog čega su milioni ljudi ostali bez posla.
Snažno je pala većina glavnih sastavnica BDP-a, uključujući osobnu potrošnju koja je zaslužna za više od dvije trećine ukupne ekonomske aktivnosti.
Izvještaj će poduprijeti očekivanja analitičara da se najveća svjetska ekonomija već nalazi u dubokoj recesiji, napominje Reuters.
“Ekonomija je u slobodnom padu. Moguće je da smo na korak do nečeg puno goreg od duboke recesije”, upozorava Sung Won Sohn, profesor poslovne ekonomije na Sveučilištu Loyola Marymount.
“U ovom trenutku prerano je govoriti o oporavku. Svjedočit ćemo valu stečajeva malih i srednjih kompanija”, dodao je.
Hina