Akvizicija koja mijenja bankarsku mapu Evrope dočekana “na nož”

0

Italijanski kreditor krenuo u preuzimanje njemačkog rivala, no naišao na protivljenje.

Dužnosnici njemačke vlade i predstavnici UniCredita održali su razgovore nakon što je italijanski kreditor kupio devet posto udjela u Commerzbanku, rekao je izvor iz njemačke vlade u petak Reutersu.

Razgovori označavaju značajan razvoj u mogućoj akviziciji jedne od najvećih njemačkih banaka pri čemu je potencijalni preuzimatelj strana finansijska institucija.

Druga najveća italijanska banka odlučila je preuzeti manjinski udio u Commerzbanku prošle sedmice što je potez koji je iznenadio mnoge. Njemačke vlasti uhvaćene su nespremne, a lokalni menadžment akviziciju je dočekao neprijateljski i protivi se jačem ulasku italijanske grupacije u vlasništvo.

Potez naljutio Vladu

Izvor iz njemačke vlade rekao je Reutersu da je na bankama da odluče šta žele i da Vlada u načelu nije protiv povezivanja, ali je priznao otpor iz Commerzbanka.

– Moramo uzeti u obzir želje Commerzbanka. Očito postoji snažno odbacivanje zaposlenih – rekao je izvor, prenosi Poslovni.hr.

Njemačko ministarstvo finansija odbilo je potvrditi razgovore. UniCredit i Commerzbank odbili su komentirati detalje razgovora o mogućem povezivanju.

Glavni izvršni direktor UniCredita Andrea Orcel rekao je da su “sve opcije na stolu”, uključujući i smanjenje udjela. Rekao je da će se “sarađivati ​​sa svim dionicima i vidjeti postoji li osnova za kombinaciju”, ističući svoj interes za kupovinu većeg državnog udjela u njemačkoj banci bude li on na prodaju.

Orcel je kupio dionice na tržištu prije nego je fokus okrenuo prema akviziciji dionica Commerzbanka koje je njemačka vlada prodavala putem prekonoćnog plasmana. To je naljutilo dio dužnosnika u Berlinu, a nije naišlo na dobrodošlicu u sjedištu banke u Frankfurtu, rekli su izvori Reutersu.

Povezivanju su se, također, usprotivili i sindikalisti, koji se boje velikih gubitaka radnih mjesta. Frank Werneke, predsjednik njemačkog sindikata radnika Verdi, pozvao je na zaustavljanje prodaje Commerzbankovih dionica kako bi se spriječilo preuzimanje banke. Službeni Berlin još uvijek posjeduje 12 posto udjela u tom zajmodavcu.

Commerzbank, spašena državnom pomoći nakon financijskog sloma 2008., jedna je od nekoliko većih njemačkih banaka u privatnom vlasništvu i veliki zajmodavac srednje velikim preduzećima u zemlji koja su okosnica tamošnje privrede. Njemačka vlada je ranije ovog mjeseca rekla da namjerava smanjiti svoj udio u banci.

Hans-Peter Burghof, bankarski stručnjak s njemačkog univerziteta Hohenheim, rekao je da bi povezivanje s UniCreditom “dovelo do smanjene konkurencije u Njemačkoj, što nije dobro za Njemačku, posebno u segmentu srednjih poduzeća”.

Opcija i brak s DB-om

Osim UniCredita, mogući kupac Commerzbanka je u Deutsche Bank. Analitičari JP Morgana takvu kombinaciju ocijenili su “u najboljem interesu Deutsche Bank i Njemačke”. “U svijetu geopolitičkih i trgovinskih napetosti, imati veću njemačku banku kao nacionalnog šampiona na berzi i Hausbank (lokalnu banku) za njemačke kompanije mogla bi biti atraktivna opcija”, rekli su.

Smatraju da bi to omogućilo DB-u da smanji svoju ovisnost o (često volatilnom) investicijskom bankarstvu, što je dugotrajna briga njegovih ulagača. Deutsche Bank odbio je komentirati i pozvavši se na raniju izjavu u kojoj se kaže da je banka usredotočena na svoju strategiju rasta.

Međutim, u Njemačkoj postoje sumnje u održivost unije Deutsche i Commerzbank. Deutsche banka je istraživala mogućnost preuzimanja Commerzbank prije pet godina, na zahtjev njemačke vlade, ali je tada odustala.

Velika prepreka bila ono što je jedan njemački dužnosnik rekao Reutersu u to vrijeme da bi bila finansijska rupa od više milijardi eura jer bi svako spajanje moglo izazvati prilagodbu vrednovanja nekih ulaganja, poput italijanskih državnih obveznica koje drži Commerzbank.