U 2016. godini prodaja flaširane vode u off-tradeu (prodaja trgovcima hrane poput supermarketa i sl.) u Bosni i Hercegovini pala je za 3%, što se i očekivalo, nakon velikog rasta u 2015. godini.
Dugo i toplo ljeto 2015. godine bilo je izuzetak za Bosnu i Hercegovinu i potrošnja flaširane vode vratila se nižim nivoima s relativno hladnim ljetom 2016, izvještava Indikator na osnovu navoda Euromonitora.
U toku 2016. godine Sarajevski kiseljak zabilježio je vrijednost udjela flaširane vode veću od 50 posto prvi put u posmatranom periodu.
Nakon toga slijedi Vitinka sa 17 posto i sestrinska firma Sarajevskog kiseljaka Jamnica s 13 posto.
Iz ovih podataka jasno je da dvije firme iz sastava Agrokora, Sarajevski kiseljak i Jamnica, dominiraju flaširanom vodom u Bosni i Hercegovini.
Sarajevski kiseljak, podstican od Agrokora sa svojim velikim kapacitetom proizvodnje, najveći je proizvođač vode u Bosni i Hercegovini.
Dalje kroz lanac vrijednosti, Agrokor kontrolira jedan od najvećih maloprodajnih lanaca u Bosni i Hercegovini Konzum, koji se iskorištava za daljnju podršku dominantnom položaju flaširane vode u zemlji.
Bilo je dosta nestabilnosti na tržištu flaširane vode tokom posmatranog perioda, ali ukupna izvedba je vrlo pozitivna.