Agencija za javne nabavke BiH planira uvođenje novih elektronskih usluga kako bi olakšala kompanijama sudjelovanje u javnim nabavkama. Jedna od novina koja se namjerava uvesti su i e-aukcije. Agencija je ovaj modul već razvila, ali se čeka da Vijeće ministara usvoji Pravilnik o uvjetima i načinu korištenja ove usluge koji je već upućen u redovitu proceduru prema Vijeću ministara BiH, piše portal Akta.ba.
”Kada spomenuti Pravilnik bude usvojen, Agencija će u skladu s tim i pustiti e-aukcija u produkciju”, kazali su iz Agencije za ovaj portal.
Elektronska aukcija je produžetak faze dodjele ugovora u postupku javne nabavke. Model funkcionira tako da se ponuđačima koji su sudjelovali u postupku javne nabave, nakon početne potpune procjene ponuda, a prije zaključenja ugovora, pruži prilika da putem sustava za e-aukcije predstave svoje nove cijene, izmijenjene naniže, u vremenskom okviru definiranom od strane ugovornog organa.
Pri tome sustav za elektronsku aukciju vodi računa da svi ponuđači koji sudjeluju u aukciji vide trenutne cijene drugih ponuđača, bez otkrivanja njihovog identiteta. Po okončanju elektronske aukcije sustav automatski rangira ponude.
“Osnovne prednosti uvođenja e-aukcija su smanjenje utroška javnih sredstava u postupcima javne nabave koji, prema EU-baziranim istraživanjima, iznose u prosjeku oko 30%”, kaže Đinita Fočo, direktorica Agencija za javne nabave BiH, za Akta.ba.
Tako da umjesto da se ugovor dodijeli najpovoljnijem ponuđaču nakon evaluacije ponuda svi kvalificirani ponuđači se pozivaju na sudjelovanje u e-aukciji, gdje su u prilici spustiti svoje cijene i tako nadmašiti ponudu konkurenata u postupku.
Osim ovih prednosti tu je i faktor povećanja transapretnosti i smanjenja korupcije u postupcima javnih nabava. Naime, kako saznajemo od Fočo, ponuđači potpuno anonimno formiraju niže cijene, tako da ni ugovorni organ ni konkurentski ponuđači tijekom aukcije ne znaju koji ponuđač stoji iza koje ponude.
U regionu ovaj model koriste Slovenija i Hrvatske kao zemlje članice EU i Makedonija kao zemlja kandidat. Srbija i Crna Gora provode pripremne aktivnosti na uvođenju ovog sustava.
“Naročite rezultate postigla je Makedonija, gdje je, zbog izuzetnih financijskih ušteda koje su postignute uvođenjem ovog sustava, uvedena obveza da se svi postupci javnih nabava, čak i onih male vrijednosti ispod 5.000 eura, moraju završiti elektronskom aukcijom”, navodi ona.
Napominje da sustav za elektronsku aukciju ne stvara nikakve financijske obaveze za ugovorne organe koji budu organizirali aukcijske događaje, jer je predviđeno da korištenje ove usluga bude besplatno.
Podsjetimo, ovim uslugama će biti nadopunjen postojeći IT sustav e-Nabave koji se sada sastoji se od registra ugovornih organa i ponuđača, modula za objavu obavijesti u postupcima javnih nabave, modula za dostavu izvještaja o provedenim postupcima javnih nabava, modula za objavljivanje i preuzimanje tenderske dokumentacije i traženja i davanja pojašnjenja u vezi sa istom. (Akta.ba)