Uvažavajući preliminarne procjene razmjere šteta koje su uzrokovane poplavama u dijelovima Federacije BiH, te negativne posljedice koje će događaj imati na građane i privredu u tim područjima i Federaciji BiH, Agencija za bankarstvo Federacije BiH poduzela je hitne i konkretne mjere kako bi ublažila indirektne efekte i olakšala ekonomski oporavak od nastalih šteta.
Cilj ovih mjera je podrška fizičkim i pravnim licima, te jačanje povjerenja u bankarski sistem kroz usmjeravanje neophodnih aktivnosti podrške.
U cilju adekvatnog i pravovremenog informisanja javnosti o mjerama koje je Agencija donijela sa ciljem ublažavanja indirektnih ekonomskih posljedica i omogućavanja oporavka, Agencija donosi i objavljuje:
- Odluku o posebnim mjerama koje banka primjenjuje u vanrednim okolnostima – poplave oktobar/listopad 2024. godine, i
- Odluku o posebnim mjerama koje lizing društvo i mikrokreditna organizacija primjenjuje u vanrednim okolnostima-poplave oktobar/listopad 2024. godine.
Ovim odlukama propisuju se ključne mjere za postupanje subjekata bankarskog sistema, a u cilju ublažavanja i izbjegavanja negativnih ekonomskih posljedica i omogućavanje oporavka za građane, privredu, lokalne zajednice, kantone i Federaciju Bosne i Hercegovine. U skladu sa propisanim mjerama, očekuje se aktivan pristup subjekata bankarskog sistema u procjeni potreba i odobravanju primjerenih olakšica klijentima (pravnim i fizičkim licima) koji su direktno ili indirektno ugroženi nastalim događajem.
Kod utvrđivanja prioriteta djelovanja, posebno za klijente čija je imovina značajno oštećena, onesposobljena ili potpuno uništena djelovanjem više sile, kada se procjenjuje drastično smanjenje prihoda i novčanih tokova, odluka subjekata bankarskog sistema mora biti hrabra i sa punim osjećajem odgovornosti za oporavak klijenta i zajednicu u kojoj posluju.
U uvjetima kada enormno raste rizik kreditnog gubitaka, a vrijednosti svih kolaterala postaju neizvjesne, saniranje šteta i oporavak postaju prioritet.
Odnos subjekata bankarskog sistema prema ovakvim i sličnim situacijama, u kojima se okolišni rizici u agresivnom obliku realiziraju, ukazuje na otpornost poslovnog modela i kapacitet za donošenje razumnih odluka koje obezbjeđuju dugoročnu stabilnost i održivost bankarskog sistema.
Navedenim odlukama Agencija je omogućila subjektima bankarskog sistema široke opcije prilagođavanja i djelovanja u nastalim okolnostima, u smislu odobravanja posebnih mjera koje, između ostalog, uključuju: odgodu u otplati kreditnih obaveza (moratorij), uvođenje „grace“ perioda za otplatu glavnice kreditnih obaveza, kao i druge mjere u cilju olakšavanja servisiranja kreditnih obaveza klijenta i uspostave održivog poslovanja klijenta.
Pored navedenog, subjekti bankarskog sistema mogu uključiti i druge modalitete prilagođavanja načina i dinamike otplate obaveza, primjerene olakšice i druge oblike podrške fizičkim i pravnim licima koji su korisnici kredita. Također, važno je naglasiti da će subjekti bankarskog sistema pristupati rješavanju zahtjeva klijenata koji trpe ekonomske posljedice uzrokovanim poplavama, ali je ostavljena i mogućnost da sami subjekti bankarskog sistema primjene mjere samostalno, ukoliko procjene da klijent nije u mogućnosti ostvariti kontakt sa kreditorom, subjektom bankarskog sistema.
Koristimo priliku naglasiti da je bankarski sistem u Federaciji BiH siguran, stabilan i spreman na sve izazove, te da je koncept razvoja i primjene regulatornog okvira takav da se uvijek planiraju mjere za stresna stanja, poput trenutnog. Agencija će u okviru redovnih aktivnosti pratiti dnevne promjene, potrebe, kao i status primjene odluka, te u skladu sa procjenom trenutnih potreba donositi i dodatne mjere.