BiznisInfo priključio se današnjoj akciji Socijalni dan tokom koje je 1000 mladih iz cijele BiH na jedan dan školske klupe zamijenilo radnim mjestom. Sa ekipom našeg portala dan su proveli učenici sarajevske Treće gimnazije Nejla Kulović i Luka Đopa. Tokom njihovog prvog radnog dana, istraživali su da li građani BiH u teškoj ekonomskoj situaciji kakva je danas uspijevaju za svoju djecu odvojiti džeparac i koliko on iznosi. Sa druge strane, i mlade su pitali imaju li džeparac ili se sami trude zaraditi ga. U nastavku pročitajte šta su Nejla i Luka saznali.
Sa građanima Sarajeva razgovarali smo na temu dječijeg džeparca da bismo bolje razumjeli kako građani raspolažu novcem i kakve navike i mogućnosti imaju kada je u pitanju finansiranje dječijih potreba koje se odnose na izlaske, hobije, druženja… Odgovori su bili različiti i ovisili su uglavnom o uzrastu djece.
60 % roditelja daje djeci redovan džeparac
Prvo pitanje koje smo uputili sugrađanima bilo je da li daju džeparac svojoj djeci i koliko često. Na ovo pitanje većina naših sagovornika je odgovorila potvrdno (60% ispitanih). Džeparac se odnosio na novac koji oni djeci daju za izlaske, odjeću, te njihove hobije. Njihove vanškolske aktivnosti nisu ubrajane u džeparac, ali je uglavnom bio jedan od kriterija za visinu iznosa istog.
Djeca dobijaju džeparac mjesečno ili sedmično.
40% ispitanih odgovorilo je negativno na ovo pitanje, odnosno djeci daju novac samo po potrebi ili djeca zarađuju samostalno.
Iznos se kreće od 10 do 20 KM
One koji su odgovorili potvrdno, pitali smo o kojem iznosu džeparca je riječ. Odgovori na ovo pitanje su varirali, i uglavnom opet ovisili o uzrastu djeteta. Također je to ovisilo i o ekonomskoj sitauciji sagovornika, te količini vannastavnih aktivnosti koje oni plaćaju.
Za djecu mlađeg uzrasta ovaj iznos je manji od 10KM sedmično, te uglavnom dobijaju novac po potrebi. Za srednjoškolce i studente ovaj iznos je nešto viši, te dobijaju do 20KM sedmično za svoje potrebe, izlaske, kupovinu i slično.
Šta kažu djeca i mladi
Razgovarali smo sa srednjoškolcima i studentima o tome na koji način dobijaju novac za svoje potrebe, da li je to redovan džeparac ili samostalno zarađuju.
Nešto niži broj mlađih sagovornika je odgovorilo potvrdno na ovo pitanje, što nas dovodi do zaključka da ideja o džeparcu nije ista roditeljima i djeci. Neki su odgovorili da od roditelja ne dobijaju džeparac, te svoje izlaske i hobije finansiraju sami. Veći broj ispitanih studenata zarađuje samostalno dio džeparca koji roditelji ne mogu isplatiti.
Štednja
Naše mlade sugrađane takođe smo pitali štede li novac koji dobiju. Oni većinom na štednju gledaju veoma pozitivno, te tvrde da novac koji dobiju za rođendane, praznike, te ostatak džeparca rado štede i tako uspijevaju sebi priuštiti stvari koje žele.
Za kraj smo pitali one koji su se izjasnili da ne dobijaju džeparac na koji način zarađuju novac. Oni koji samostalno zarađuju rekli su nam da se pretežno bave honorarnim poslovima. Pomažu u čuvanju djece, šetanju pasa ili rade kao konobari.
Nejla Kulović i Luka Đopa