Za HIFA Oil grupaciju protekla godina bila je jedna od najuspješnijih: nakon što su petnaest godina skupljali snagu i akumulirali dobit u 2017. godini ušli su u najintenzivniji investicijski ciklus koji još uvijek traje.
„Dobra investicija donosi dobro ne samo kompaniji nego i tržištu i cijeloj državi“, kaže izvršni direktor grupacije Kenan Ahmetlić, a ove su bile upravo takve: Hifa Oil je novim akvizicijama i ulaganjem zaokružila ulazak na 14 tržišta izvan BiH, prihodi su se uz rast od 21 posto približili iznosu od pola milijarde KM, broj zaposlenih povećan je za 70 posto a u državnu kasu uplaćeno je preko 100 miliona KM kroz razne poreze i doprinose.
U toku prošle godine, Hifa Oil uspjela je i nešto što je malo kojoj bh. kompaniji pošlo za rukom: kupila je njemačku firmu a na domaćem terenu pobijedila vodeće svjetske dobavljače.
Mjeseci koji dolaze neće biti ništa manje uzbudljivi: početkom ljetne sezone će HIFA Oil otvoriti i svoju prvu pumpu van Bosne i Hercegovine. Pumpa koja će biti izgrađena u Crnoj Gori biće kruna investicijskog ciklusa vrijednog 20,5 miliona KM.
Bh. kompanija kupila njemačku
Godina je započela preuzimanjem Lb.profile, njemačke kompanije sa najdužom tradicijom proizvodnje PVC profila u ovoj zemlji. Za kompaniju je ovo bio strateški potez a za cijelu bh. javnost velika vijest – rijedak slučaj u kojem bh. firma postaje vlasnik kompanije u Njemačkoj.
– Do preuzimanja je došlo nakon detaljnog ispitivanja tržišta, dugog razmišljanja i nakon što je obavljen due dilligence. Prijedlog za preuzimanje Lb.profile dale su firme kćerke, prije svega Euro Roal koji je ovim preuzimanjem zaokružio svoj asortiman PVC profila. Trenutno je u toku reorganizacija i restruktuiranje a investicija nakon nešto više od godinu dana daje prve rezultate – kaže izvršni direktor Hifa Oil Venan Hadžiselimović.
U januaru ove godine iz kompanije je saopćeno da se prva strateška akvizicija u inostranstvu pokazala kao odličan potez.
“Za veoma kratko vrijeme otovorena su nova tržišta za proizvode LB.Profile. Osim Holandije i novih kupaca u Njemačkoj, ušli smo na tržišta Srbije, Kosova, Bosne i Hercegovne, a uskoro se očekuje i strateško partnerstvo u Makedoniji, i drugim zemljama”, saopćeno je tada iz grupacije.
Zenički terminali – investicija za buduće generacije
Hifa Oil je u martu prošle godine postala zvanični vlasnik „Terminala“ Željezare Zenica. Osim što ovom akvizicijom postaje kompanija za trgovinu i distribuciju nafte sa najvećim privatnim terminalima u Bosni i Hercegovini čime je značajno poboljšala svoju tržišnu poziciju, u kompaniji kažu da njen cilj nije bio isključivo poslovne prirode.
– Mi svakako imamo poslovne interese i planove sa Terminalima ali u pitanju je bio strateški potez koji doprinosi i razvoju države – kaže Hadžiselimović.
Naime, kako predviđa Zakon o naftnim derivatima prilagođen Evropskoj uniji, svaka zemlja koja pretenduje da postane članica EU mora imati 90-odnevne zalihe nafte. BiH dosada nije imala terminale u funkciji pa o zalihama za toliki period nije moglo biti ni riječi.
Terminali su trenutno u fazi obnove i rekonstrukcije a u narednih nekoliko mjeseci sa 13.000 kubnih metara prostora za zalihe stavljenih u funkciju postaće najsavremeniji i sa aspekta sadržaja najznačajniji terminali u BiH.
Podsjetimo, u momentu preuzimanja Terminali su bili u jako lošem stanju i sa zastarjelom opremom a značajan broj radnika Željezare d.o.o. Zenica imao je neriješen radni status.
Ulazak na Međunaarodni aerodrom Sarajevo
Do prije godinu i po dana na Međunarodnom aerodromu Sarajevo bio samo jedan dobavljač jet goriva. Nakon godinu i po dana intenzivnih priprema i pregovora i uz značajne investicije, u martu prošle godine Hifa Oil ušla je kao dobavljač na aerodrom u glavnom bh. gradu.
– Urađen je plan i ponuđena saradnja. Samo nam dozvolite da budemo jedan od snabdjevača i da poslujemo na fer bazi sa postojećim dobavljačem, to je bio naš zahtjev. Menadžment aerodroma je to prepoznao i prednosti višestrukog snabdjevanja su već vidljivi – kaže Hadžiselimović.
“Respektujući brojne zahtjeve aviokompanija, a nakon veoma ozbiljnih i opsežnih priprema, potpisan je ugovorni odnos o snabdijevanju JET A1 avio-gorivima na aerodromu Sarajevo, sa jednim od najvećih uvoznika nafte i naftnih derivata u BiH, renomiranom kompanijom HIFA OIL d.o.o. Tešanj.”, saopćeno je tada iz Aerodroma.
Da su na aerodromu donijeli dobru odluku, govore i najnoviji podaci: prihodi sarajevskog aerodroma su povećami, količine prodatog jet goriva su duplirane a samim tim povećani su i prihodi države.
– Investirali smo mnogo u terminal u Vogošći i 4 najmodernije cisterne za dovoz goriva. Investirali smo u naše ljude i mnogo toga prošli da bismo došlo do toga da danas budemo glavni snabdjevač za Turkish Airlines, Lufthansu, Wizz Air, Fly Dubai… – kažu u grupaciji.
Hifa Oil sada zauzima respektabilno mjesto procentualno u dijelu potreba avio kompanija na aerodromu Sarajevo.
Euro Metali kupili slovensku kompaniju
U martu je Hifa Oil realizovala još jednu akviziciju: Euro metali, firma kćerka koja je lider na trežištu prodaje metalskih proizvoda, kupila je slovensku firmu koja posluje u Bosni i Hercegovini, Mersteel d.o.o. Sarajevo.
Mersteel d.o.o. Sarajevo je firma kćerka “Mersteel d.o.o. Naklo” iz Slovenije koja je bila lider na prostoru bivše Jugoslavije u distribuciji čelika sve do ekonomske krize 2009. godine kada su doživjeli veliki pad u prometima, a koji se zadržao sve do 2016. godine. U vrijeme svoga liderstva na tržištu bili su sinonim za kvalitet, organiziranost i pouzdanost u svim zemljama regije.
Ovom investicijom i sa novih 7000 m2 najsavremenijeg zatvorenog skladišnog prostora Euro Metali su dobili najkvalitetnije opremljen objekat na području Jugoistočne Evrope kada je u pitanju ova branša.
Ulazak u maloprodaju
Do prošle godine Hifa Oil se bavila uglavnom veleprodajom naftnih derivata. Snabdijevali su firme iz grupacije i ostale firme u maloprodaji, no kako kažu u kompaniji, osjetili su da je došao trenutak da se okrenu i maloprodaji i da se i na ovaj način približe svojim potrošačima.
Prva investicija u ovom pogledu je pumpa koju je Hifa Oil u decembru otvorila u sarajevskom naselju Švrakino selo. Posao je dobilo 15 radnika.
“Riječ je o novom brandu Hifa Oil – Euro Oil koji je spoj savremene i po evropskim standardima sagrađene benzinske pumpe sa pratećim sadržajima, kao što su super market, te mini restoran. Sa novim vizuelnim identitetom i konceptom koji objedinjava točenje goriva, shopping i servis vozila, novi brand Euro Oil pozdrazumijeva i nova ulaganja i nova radna mjesta sa ciljem značajnijeg ulaska kompanije u segment maloprodaje”, saopćeno je tada iz kompanije.
Ulazak u sektor petrohemije
U martu ove godine Hifa Oil ušla je u petrohemiju kao novi sektor poslovanja i za samo nekoliko mjeseci otvorila nova tržišta za svoje proizvode u regiji i EU.
Radi se o širokoj paleti polietilenskih granulata koji se koriste u građevinskoj, prehrambenoj, automobilskoj, industriji ekektrotehnike, itd. Hifa Oil plasira ove proizvode za sada pored tržišta Bosne i Hercegovine na tržišta Srbije, Hrvatske, Turske, ali i Njemačke i Holandije.
Prva pumpa u inostranstvu
Već nekoliko godina Hifa Oil radi na tržištu Crne Gore kroz veleoprodaju gdje je formirana i firma kćerka grupacije. U junu ove godine u ovoj će zemlji biti otvorena prva pumpa Hife Oil izvan BiH.
Pumpa na putu Podgorica – Bar zaokružiće investicijski ciklus koji je mnogo donio svima. Samo u posljednih godinu dana posao je dobilo 138 novih radnika. Tržište u BiH ali i Evropi dobilo je pouzdanog i brzog partnera. Bosna i Hercegovina povećala je prihode za trocifren milionski iznos. A ovo je tek početak.
„Mi nećemo stati ovdje. Hifa Oil ima jasnu strategiju poslovanja, jasno planira projekte, svoje poslovanje dobro finansijski prati… Ne zalijećemo se kada su u pitanju investicije, kod nas nema ad hoc odluka. Ovo je samo početak“, kaže Hadžiselimović.
Zbog toga se svaka investicija pokazala kao dobra a Hifa Oil stabilnim rastom i pametnim ulaganjem izrasla u evropskog igrača.
„Tržište BiH je prezasićeno i kompanije poput nas su ga prerasle. Ako mislimo napredovati, moramo ići u Evropu. Investicije su preduslov za takvo nešto. Osim što smo sami rasli, nastojali smo kroz svaku našu investiciju dati nešto i drugima: na tržišta na koja smo ulazili unosili smo novu energiju i donosili zdravu konkurenciju, državi smo pomagali jačanjem prihoda i zapošljavanjem, ulaganjem u radnike i obrazovanje kadra, ali i izgradnjom dobrog imidža BiH u inostranstvu kroz pošten i vrijedan rad“, zaključuje Kenan Ahmetlić.