U zeničkom Cimosu trenutno radi 150 ljudi, koji strahuju da bi uskoro mogli ostati bez posla, javlja Radio-televizija Zenice. Poslovni portal BiznisInfo saznaje da ova kompanija u Zenici godinama posluje s višemilionskim finansijskim gubicima.
Jedan od najvećih slovenačkih proizvođača auto-dijelova, kompanija Cimos, od 2008. godine posluje i u Zenici. Tada se ulazak Cimosa smatrao jednom od najvećih investicija u poslijeratnoj BiH, a danas je, nakon gašenja pogona u Srebrenici i Sarajevu, sudbina radnika u nekoliko gradova BiH, uključujući i Zenicu, potpuno neizvijesna.
Cimos je prošle sedmice počeo s postepenim prelaskom u vlasništvo italijaskog fonda Palladio Finanziaria. Kako će se promjena vlasništva odraziti na poslovanje Cimosa i njegove radnike, još se ne zna.
Predsjednik Sindikata Cimosa u Zenici, Rusmir Pašalić, rekao je da je od 2015. godine, kada se počelo govoriti o mogućem povlačenju Cimosa iz Bosne i Hercegovine, 40-ak zeničkih radnika preuzelo otpremnine, da ih je nekoliko prihvatilo ponudu uprave o promjeni radnog mjesta, preraspodjelom u pogone u Hrvatskoj, ali da niko do sada nije otpušten, niti se uprava kompanije zvanično oglasila o svojim budućim poslovnim potezima.
Posla je međutim očito sve manje, iako to nije slučaj u Cimosovim fabrikama u Gračanici i Novom Travniku, kaže nam Pašalić.
– Neizvijesnost sudbine Cimosa u Bosni i Hercegovini i naročito u Zenici traje godinama i Sindikat metalaca sve vrijeme je nastojao doći do konkretnih odgovora od federalne i kantonalne vlade, te uprave Cimosa u Gradačcu i Zenici, ali nismo dobili nikakve informacije, kaže predsjednik ovog sindikata, Kenan Mujkanović.
On je dodao da su svi ugovori sa dobavljačima navodno istekli krajem prošlog mjeseca i da je neizvijesno hoće li u zeničkoj fabrici više biti posla.
Iz sjedišta kompanije je potvrđeno za RTVZE da Cimos nastavlja sa postupkom restruktuisanja u svim regijama gdje je prisutan sa svojim proizvodnim lokacijama, kojem je cilj učvršćivanje konkurentnosti društva i istovremeno dugoročno, sigurnosti radnih mjesta, te da se traže nove poslovne prilike za razvoj tvornice u Zenici.
RTVZE izvještava da nije saznao ništa o trenutnom poslovanju, niti je odobren razgovor sa direktorom zeničkog pogona.
No, BiznisInfo saznaje da zenički odjel Cimosa godinama posluje sa višemilionskim gubicima. Samo prošle godine taj gubitak je, kako saznajemo, iznosio više od dva miliona maraka.
Zeničkoj televiziji nije odgovoreno može li 150 zaposlenih u zeničkom Cimosu očekivati jednaku sudbinu kao nekoliko stotina radnika Cimosovih pogona u Srebrenici ili Sarajevu, ugašenih u protekle dvije godne.
Sindikat metalaca će insistirati na zadržavanju svih ili maksimalnog broja radnih mjesta u zeničkom Cimosu i zahtijevat će intervenciju državnih organa s ciljem očuvanja proizvodnih pogona i zaštite radnika, ističe Mujkanović.
Sudbinu Cimosa u BiH, na inicijativu Sindikata metalaca Zeničko-dobojskog kantona, razmatraće i eksperti u Ekonomskom savjetu Vlade Federacije, na sjednici koja će biti održana sutra u Sarajevu, izvještava zenička televizija.
(Izvori: RTVZE / BiznisInfo)